Pielgrzymi popłyną tradycyjnymi łodziami Wisłą do Płocka
Pielgrzymka Rzeczna św. Zygmunta wyruszy w sobotę Wisłą z okolic Konstancina-Jeziorny (Mazowieckie) do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Jej uczestnicy płynąć będą tradycyjnymi drewnianymi łodziami wiślanymi.
12.06.2015 16:20
To jedyna w Polsce pielgrzymka odbywająca się drogą wodną. Jej uczestnicy popłyną sześcioma dużymi łodziami wiślanymi, na czele z galarami: Św. Barbara i Św. Elżbieta, należącymi do parafii Św. Zygmunta w Słomczynie w gm. Konstancin-Jeziorna. Parafia przy wsparciu fundacji Szerokie Wody organizuje rzeczną pielgrzymkę po raz trzeci.
Jak mówi szefowa rady fundacji Grażyna Leśniak, pielgrzymka ma przede wszystkim wymiar religijny; odbywa się pod hasłem "Deus lo volt", czyli "Bóg tak chce". Jednak - jak podkreśla Leśniak - organizatorom chodzi także o integrację środowiska miłośników łodzi drewnianych, których jest w Polsce około 100.
Pielgrzymi wyruszą w sobotę z miejscowości Gassy w gminie Konstancin-Jeziorna. W XX wieku znajdowała się tutaj przeprawa promowa przez Wisłę, zlikwidowana w latach 70. Jej wschodni przyczółek leży w pobliżu Karczewa. Obok zachodniego przyczółku stoi pomnik poświęcony pamięci 23 poległych obrońców promu z września 1939 roku. W lipcu 2014 wznowiono przeprawę promową z Gassów do Karczewa. Od 2011 r. na ostrodze wiślanej organizowany jest Flis Festiwal - impreza poświęcona Wiśle i tradycjom flisackim.
Leśniak podkreślił, że z Gassów do Płocka płynie się malowniczym szlakiem. - Prowadzi on nie tylko wśród bujnej nadwiślańskiej przyrody, ale także zahacza o ważne miejsca historyczne, m.in. trzy tysiącletnie miasta: Czerwińsk, Wyszogród i docelowy Płock oraz zasłużoną Twierdzę Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe kościoły i klasztory - wyliczyła przedstawicielka Fundacji Szerokie Wody.
Miejscem docelowym pielgrzymów rzecznych jest Płock. Tam w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP, której patronem jest św. Zygmunt, spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta. Bazylika została wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Uwieńczeniem pielgrzymki będzie msza święta odprawiona w katedrze specjalnie dla pielgrzymów rzecznych.
Po raz pierwszy łodzie z pielgrzymami wypłynęły z Gassów na swój szlak w maju 2013 roku. Ich celem było przewiezienie z Płocka relikwii św. Zygmunta, które teraz znajdują się w kościele parafialnym w Słomczynie.
Św. Zygmunt, w latach 516-524 król Burgundii, jest patronem Płocka od XII wieku. Jest również patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.
Rządy Zygmunta w Burgundii przerwało zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego małżeństwa, do czego namówiła króla jego druga żona. W akcie pokuty Zygmunt wstąpił do klasztoru, który opuścił, by bronić swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki - dziadek Sigeryka - wypowiedział Burgundii wojnę.
Po przegranej wojnie Zygmunt został schwytany; zginął wrzucony do studni wraz ze swoją rodziną. Według tradycji woda w studni nabrała cudownej mocy uzdrawiania chorych, a samego Zygmunta zaczęto porównywać do starotestamentowego króla Dawida, który również odpokutował popełnione czyny.
Męczeńską śmierć Zygmunta upowszechnił zakon benedyktyński, doprowadzając w XII wieku do jego kanonizacji.
Relikwie św. Zygmunta do stolicy swego biskupstwa w Płocku sprowadził w 1166 r. biskup Roch Werner. W 1370 r. Kazimierz Wielki, jako dziękczynienie za uzdrowienie z ciężkiej choroby, ufundował na szczątki świętego relikwiarz, który jest przechowywany w skarbcu płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Relikwiarz zdobi piastowski, złoty diadem.
Współcześnie kult św. Zygmunta, oprócz Polski i Francji, jest szczególnie pielęgnowany także w Szwajcarii i w Czechach.