ŚwiatPiękne nie są, ale za to wyjątkowo mądre

Piękne nie są, ale za to wyjątkowo mądre

Gawrony potrafią nie tylko posługiwać się prostymi narzędziami, takimi jak patyki czy kawałki drutu, ale również dostosowywać je do swoich potrzeb - informują naukowcy w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Piękne nie są, ale za to wyjątkowo mądre
Źródło zdjęć: © PAP

Gawrony, ptaki wielkości wron, o atramentowo-czarnym upierzeniu i jasnoszarych, dużych dziobach, dobrze znane są z naszych pól, ale także z miejskich skwerów. Jak wykazali naukowcy brytyjscy, żyjące w niewoli gawrony potrafią posługiwać się prostymi narzędziami w celu zdobycia pożywienia.

- Jest to o tyle ciekawe odkrycie, że dziko żyjące gawrony prawdopodobnie nie posługują się narzędziami w ten sposób - wyjaśnia główny autor badań, Chris Bird z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Co potrafi gawron?

W serii eksperymentów gawrony błyskawicznie nauczyły się rzucać przy pomocy dzioba kamień, który spadając z góry rozbijał specjalną platformę, dzięki czemu miały dostęp do pożywienia. Bardzo szybko same nauczyły się, jakiej wielkości i jakiego kształtu kamień będzie najlepszy do wykonania zadania.

Potrafiły również wybierać najlepszy patyk i dostosowywać jego rozmiar, tak żeby dzięki niemu sięgnąć po pokarm. Jeśli najlepsze narzędzie było trudno dostępne, ptaki używały innego, za pomocą którego sięgały po to pierwsze.

Gawrony potrafiły posłużyć się również drucianym haczykiem, żeby wydobyć pokarm. Okazało się, że zginały druciki, nadając im najkorzystniejsze kształty.

Jak tłumaczą badacze, ptaki zostały wychowane w niewoli. A zatem nie miały okazji, żeby nauczyć się od innych ptaków robienia takich haczyków. Jest to więc dowód ich inteligencji, a nie przystosowania gatunkowego do warunków środowiska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)