Pięciu Polaków wśród półfinalistów tegorocznego Angelusa
Znamy już tytuły 14 książek nominowanych do literackiej nagrody Angelus. Polskę reprezentuje w półfinale pięciu autorów.
06.08.2014 | aktual.: 06.08.2014 12:42
Jury wyłoniło do półfinału 14 książek z 51 zgłoszonych do tegorocznej edycji nagrody. Propozycje książek do końca lutego mogły podsyłać wydawnictwa oraz członkowie jury. Z wybranej czternastki, siedem książek zostanie we wrześniu wybranych do ścisłego finału. Spośród siódemki tytułów jury wybierze tegorocznego laureata, który zostanie przedstawiony na oficjalnej gali w Teatrze Muzycznym Capitol 18 października 2014 r.
To już dziewiąta edycja Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Jest to największa w Polsce impreza, honorująca autorów z Środkowej Europy. Nagroda jest przyznawana wśród książek wydanych po polsku (oryginalnie lub w tłumaczeniu) nie wcześniej niż w roku poprzedzającym kolejną edycję konkursu. Organizatorzy szczególnie zwracają uwagę na książki, które podejmują problematykę współczesną.
Od 2009 r. dodatkowo wręczana jest także nagroda dla tłumacza zwycięskiej książki, jeśli jest ona napisana w języku innym niż polski. W tym roku jury postanowiło też uhonorować zmarłą przewodniczącą komisji konkursowej, rosyjską literatkę, Natalię Gorbaniewską. Nagroda jej imienia powędruje do autora tej książki, która przez publiczność zostanie uznana za najlepszą.
Pośród nominowanych do półfinału tytułów, znalazło się pięciu autorów z Polski. Jak dotąd, Polakowi nigdy nie udało się zwyciężyć „Angelusa”. Nagrodę otrzymywali dotychczas autorzy z krajów byłego ZSRR, Węgier, Czech, Austrii oraz Bośni.
Lista nominowanych książek:
1. Jelena Czyżowa "Czas kobiet"
2. Emil Hakl "Zasady śmiesznego zachowania"
3. Ołeksandr Irwaneć "Choroba Libenkrafta"
4. Ismail Kadare "Wypadek"
5. Andrij Lubka "Killer"
6. Wiesław Myśliwski "Ostatnie rozdanie"
7. Kazimierz Orłoś "Historia leśnych kochanków”"
8. Pavol Rankov "Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)"
9. Tomasz Różycki "Tomi. Notatki z miejsca postoju"
10. Jaroslav Rudis "Koniec punku w Helsinkach"
11. Eustachy Rylski "Obok Julii"
12. Ziemowit Szczerek "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian"
13. Martin Šmaus "Dziewczynko, roznieć ogieniek"
14. Jáchym Topol "Warsztat diabła"
Od tego roku nowym przewodniczącym konkursowego jury został Ukrainiec, Mykoła Riabczuk - eseista i krytyk literacki. Ponadto, w komisji oceniającej zasiadają m.in. prof. Stanisław Bereś, Ryszard Krynicki czy prof. Andrzej Zawada.
Organizatorem i fundatorem nagrody Angelus jest miasto Wrocław. W tym roku, autor zwycięskiej książki otrzyma, oprócz pamiątkowej statuetki, 150 tys. zł. Natomiast 20 tys. zł. wygra tłumacz, w ramach nagrody ufundowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.