Trwa ładowanie...

Pięć polskich województw straci unijne dotacje?

Za kilka lat pięć polskich województw może stracić unijne dotacje - informuje "Rzeczpospolita". Ich mieszkańcy staną się zbyt zamożni, by otrzymywać wsparcie z Brukseli.

Share
Pięć polskich województw straci unijne dotacje?
Źródło: Jupiterimages
d4gn85i

Na razie na pomoc dla Polski przeznaczonych jest 85% unijnych środków. Po 2013 roku zacznie obowiązywać nowy siedmioletni budżet Unii Europejskiej i sytuacja może ulec zmianie. Utrata unijnych funduszy może dotyczyć Mazowsza, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Śląska i Pomorza. Najnowsze prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przewidują bowiem, że w 2015 roku poziom zamożności mieszkańców tych województw przekroczy 75% unijnej średniej. Oznacza to utratę części pomocy z Unii Europejskiej, zwłaszcza na budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, szkół czy szpitali.

Według wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka, z jednej strony jest to powód do dumy, bo społeczeństwo polskie szybko się bogaci. Z drugiej jednak - oznacza poważne wyzwania dla województw.

Były wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński zaznacza jednak, że Polska może pójść śladem Hiszpanii, która zabiegała o podniesienie limitów pomocy UE dla najbiedniejszych.

d4gn85i

Podziel się opinią

Share
d4gn85i
d4gn85i
Więcej tematów