InnowacjePięć kroków do walki z paleniem

Pięć kroków do walki z paleniem


Prosta, składająca się z pięciu punktów procedura, powinna zwiększyć skuteczność leczenia nałogu nikotynowego. Wspólne stanowisko polskiego środowiska lekarskiego wobec zespołu uzależnienia od tytoniu zostało ogłoszone 31 maja w Światowy Dzień bez Tytoniu.

Pięć kroków do walki z paleniem

"Konsensus" ogłosił prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł. Podstawą porozumienia jest zasada "pięciu P".

Podczas rutynowej rozmowy z każdym pacjentem lekarz powinien: 1. pytać pacjenta, czy pali tytoń; 2 - jeśli pali - poradzić mu, aby przestał palić; 3. przeprowadzić pełny proces diagnostyczny; 4. pomóc w wyborze właściwego sposobu leczenia; 5. pamiętać, aby przy kolejnych wizytach wracać do sprawy palenia.

Zespół Uzależnienia od Tytoniu (ZUT) to choroba postępująca, przewlekła i nawracająca. Wymaga diagnozy i leczenia. Obejmuje objawy behawioralne, fizjologiczne i zmiany procesów poznawczych.

Pełna treść "Konsensusu" ukazała się drukiem jako specjalne wydanie pisma "Medycyna Praktyczna".

Jak zauważył obecny podczas briefingu prof. Witold Zatoński, do każdego palacza trzeba dotrzeć inaczej. Jedni rzucają palenie z przyczyn ekonomicznych, prestiżowych czy estetycznych, inni w trosce o własne zdrowie czy dla dobra dzieci.

Z powodu palenia umiera przedwcześnie co drugi palacz. Zawarty w dymie papierosowym kompleks 4000 związków chemicznych, docierający do najgłębszych tkanek organizmu, uszkadza wszystkie procesy życiowe i narządy - mówił prof. Zatoński.

Nic dziwnego, że palenie jest przyczyną ponad 50 różnych chorób, zwłaszcza raka płuc, który występuje u palaczy 23 razy częściej niż u niepalących, oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

W Polsce z powodu palenia co roku umiera przedwcześnie około 50 tys. osób. Na szczęście, odsetek palących spadł z 80 procent dorosłych w latach 70. XX wieku do 37 procent mężczyzn i 25 procent kobiet. Jak wynika z anonimowych ankiet, około 70 procent palaczy chciałoby rzucić palenie.

Interwencja lekarska znacznie zwiększa szanse na skuteczne rzucenie palenia, co przeciętnemu palaczowi udaje się dopiero za siódmym razem. Pacjenci leczeni farmakologicznie co najmniej dwukrotnie zwiększają swoje szanse na skuteczne zerwanie z paleniem. Jeszcze skuteczniejsze jest połączenie leków z pomocą psychologiczną.

Tegoroczny Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony jest pod hasłem "Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego". Z tej okazji na Placu Konstytucji w Warszawie odbywa się festyn, podczas którego można skorzystać z porad specjalistów, zbadać poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie krwi, a nawet zrobić cytometrię czy mammografię.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)