PolskaPięć kolejnych komitetów w wyborach parlamentarnych

Pięć kolejnych komitetów w wyborach parlamentarnych

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała
pięć kolejnych komitetów, które w tegorocznych wyborach zamierzają
wystawić kandydatów na parlamentarzystów.

Są to komitety: partii Centrum, komitet wyborczy wyborców "Przeciw Korupcji", komitet wyborczy wyborców "Ogólnopolska Koalicja Obywatelska O.K.O.", komitet wyborczy wyborców "Nowe Pokolenie", komitet niezależnego kandydata na senatora Piotra Kopek. Ogółem, do wtorku, PKW zarejestrowała już 21 komitetów w tegorocznych wyborach parlamentarnych.

Wcześniej zarejestrowane zostały komitety: LPR, PiS, Polskiej Partii Narodowej, Platformy Obywatelskiej, Ruchu Obrony Bezrobotnych, Inicjatywy RP, Ligi Obrony Suwerenności, Polskiej Partii Pracy, Socjaldemokracji Polskiej, Związku Weteranów Wojny (partia), Organizacji Narodu Polskiego-Ligi Polskiej (partia), Mniejszości Niemieckiej, PSL, Ruchu Patriotycznego, Partii Demokratycznej - demokraci.pl, komitet wyborczy wyborców "Ogólnopolski Bezpartyjny Ruch Społeczny".

Spośród zarejestrowanych dotychczas komitet wyborczy wyborców "Ogólnopolski Bezpartyjny Ruch Społeczny" zamierza zgłosić jedynie kandydatów na senatorów, jest też jeden komitet niezależnego kandydata na senatora. Wszystkie pozostałe chcą wystawić kandydatów zarówno do Sejmu, jak i do Senatu.

W wyborach parlamentarnych kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partyjnych i komitety wyborcze wyborców. Najpierw trzeba zarejestrować w PKW komitet.

Komitety wyborcze partii mają czas do 6 sierpnia na zawiadomienie PKW o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów. Do tego samego dnia pełnomocnicy komitetów koalicyjnych i komitetów wyborców muszą zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców należy dołączyć 1000 podpisów z poparciem.

Jeśli zawiadomienie złożone w PKW spełnia wymogi ordynacji, Komisja rejestruje komitet wyborczy w ciągu 3 dni od otrzymania tego zawiadomienia. Natomiast jeśli zawiadomienie ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma 5 dni od momentu zwrócenia się do niego przez PKW na ich usunięcie.

Jeżeli tego nie zrobi, Komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)