Trwa ładowanie...
d31fbbd
17-05-2005 07:00

Pięć bezpłatnych godzin w przedszkolu

Rodzice mają prawo za darmo oddać dziecko do
przedszkola na pięć godzin dziennie. Niestety, niewiele
przedszkoli ten przepis respektuje - pisze "Gazeta Wyborcza".

d31fbbd
d31fbbd

Anna Szadkowska z Poznania dzięki takiemu przedszkolu może studiować socjologię. Płaci tylko 6 zł miesięcznie za napoje dla córeczki. Mała nie je tam obiadów, dostaje kanapkę z domu.

- Od tygodnia z koleżanką szukamy takiego przedszkola. W kilku dowiedziałyśmy się, że nie ma takiej możliwości, w jednym, że musimy zapłacić połowę czesnego - mówi Monika Zaprawa z Lublina.

Jak tysiące Polek o tym, że jej dziecko ma prawo do pięciogodzinnej bezpłatnej opieki w publicznym przedszkolu, dowiedziała się w ubiegłym tygodniu z poniedziałkowej "Gazety Praca". A darmowe przedszkole to idealne rozwiązanie nie tylko dla matek studiujących, ale i dla szukających pracy.

Po publikacji tekstu "GW" dostała kilkadziesiąt listów od rodziców, którym odmówiono darmowego przyjęcia dziecka do przedszkola. W niektórych gminach urzędnicy nadzorujący wydziały edukacji i dyrektorzy przedszkoli nie znają tego przepisu, ale zazwyczaj ukrywają tę informację.

d31fbbd

Bo za takie "niepełnoetatowe" dziecko przedszkola dostają mniejszą dotację z samorządowej kasy - np. w Poznaniu jest to ok. 100 zł różnicy za dziecko.

Przedszkole może odmówić przyjęcia dziecka, gdy nie ma miejsc. Ale jeśli w pierwszej kolejności przyjmuje dzieci na pobyt całodzienny, a potem "półetatowców", to łamie prawo. - Wszystkie dzieci powinny być traktowane jednakowo. Jedyne odstępstwo od tej zasady może dotyczyć obrony praw np. biedniejszych rodzin. Ale zasady musi uchwalić gmina - mówi Mirosław Kaczmarek z biura Rzecznika Praw Dziecka.

Zawsze jednak przedszkole musi przyjąć sześciolatka. - Nie może w tym wypadku tłumaczyć się brakiem miejsc. Gminy, które nie mają przedszkoli, powinny zapewnić i opłacić dzieciom miejsca w sąsiednich miejscowościach - podkreśla Mirosław Kaczmarek.(PAP)

d31fbbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31fbbd
Więcej tematów