Trwa ładowanie...
d3t9h63

"Piątka dla zwierząt". Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracowała nad nią całą noc

Kilkanaście minut po godzinie 7 rano w czwartek zakończyły się obrady sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która zajmowała się projektem ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie przez 11 godzin debatowali nad przepisami, które mają wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11-godzinne obrady komisji rolnictwa. Posłowie pracowali nad "piątką dla zwierząt" Jarosława Kaczyńskiego
11-godzinne obrady komisji rolnictwa. Posłowie pracowali nad "piątką dla zwierząt" Jarosława Kaczyńskiego (PAP, Fot: Marcin Obara)
d3t9h63

Posłowie pracowali przez całą noc. Do projektu ustawy zgłoszono kilkadziesiąt poprawek. Wyniki głosowania nad niektórymi z nich były zaskakujące.

Podczas głosowania, także głosami posłów PiS, odrzucono m.in. ograniczenia w uboju rytualnym (poprawkę zakładającą wykreślenie tego zapisu z ustawy zgłosił poseł Michał Urbaniak z koła Konfederacji).

Konfederacja postulowała przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie tego projektu. Wnioskowano także o przerwę w obradach i wznowienie ich rano. Bezskutecznie. Skąd ten pośpiech? "Mamy ten projekt dzisiaj uchwalić" - stwierdził w pewnym momencie jeden z posłów PiS.

d3t9h63

Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy próbowali wnieść poprawki do projektu, m.in. odszkodowania dla hodowców, którzy będą musieli niemal z dnia na dzień zamknąć swoje fermy czy zakaz używania koni na trasie do Morskiego Oka. Upadły one w głosowaniu.

Przepadła też poprawka Solidarnej Polski i Porozumienia, która zakładała m.in. 10-letnie vacatio legis dla przepisów wprowadzający zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Ostatecznie, tuż po 7 rano w czwartek, członkowie komisji, 17 głosami "za" i 6 głosami "przeciw" zdecydowali o poparciu dla projektu ustawy.

Sejm zajmie się ponownie "piątką dla zwierząt"

W środę w Sejmie odbyło się I czytanie projektu ustawy, którego twarzą jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po burzliwej debacie za skierowaniem projektu do komisji rolnictwa i rozwoju wsi odpowiedziało się 339 posłów, 63 było przeciw, 18 wstrzymało się.

d3t9h63

Przeciw ustawie głosowało 35 posłów Klubu Parlamentarnego PiS, m.in. byli to politycy Solidarnej Polski. Większość posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu. Przeciwko ustawie głosowało też 10 (z 11) posłów Konfederacji i 17 (na 30) posłów PSL.

Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu posłowie mają zająć się sprawozdaniem komisji rolnictwa i rozwoju wsi na temat tzw. piątki dla zwierząt w czwartek o godz. 13.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t9h63

Podziel się opinią

Share
d3t9h63
d3t9h63
Więcej tematów