"Piątka dla zwierząt". Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracowała nad nią całą noc
Kilkanaście minut po godzinie 7 rano w czwartek zakończyły się obrady sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która zajmowała się projektem ustawy o ochronie zwierząt. Posłowie przez 11 godzin debatowali nad przepisami, które mają wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego.
17.09.2020 08:03
Posłowie pracowali przez całą noc. Do projektu ustawy zgłoszono kilkadziesiąt poprawek. Wyniki głosowania nad niektórymi z nich były zaskakujące.
Podczas głosowania, także głosami posłów PiS, odrzucono m.in. ograniczenia w uboju rytualnym (poprawkę zakładającą wykreślenie tego zapisu z ustawy zgłosił poseł Michał Urbaniak z koła Konfederacji).
Konfederacja postulowała przeprowadzenie wysłuchania publicznego w sprawie tego projektu. Wnioskowano także o przerwę w obradach i wznowienie ich rano. Bezskutecznie. Skąd ten pośpiech? "Mamy ten projekt dzisiaj uchwalić" - stwierdził w pewnym momencie jeden z posłów PiS.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy próbowali wnieść poprawki do projektu, m.in. odszkodowania dla hodowców, którzy będą musieli niemal z dnia na dzień zamknąć swoje fermy czy zakaz używania koni na trasie do Morskiego Oka. Upadły one w głosowaniu.
Przepadła też poprawka Solidarnej Polski i Porozumienia, która zakładała m.in. 10-letnie vacatio legis dla przepisów wprowadzający zakaz hodowli zwierząt futerkowych.
Ostatecznie, tuż po 7 rano w czwartek, członkowie komisji, 17 głosami "za" i 6 głosami "przeciw" zdecydowali o poparciu dla projektu ustawy.
Sejm zajmie się ponownie "piątką dla zwierząt"
W środę w Sejmie odbyło się I czytanie projektu ustawy, którego twarzą jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po burzliwej debacie za skierowaniem projektu do komisji rolnictwa i rozwoju wsi odpowiedziało się 339 posłów, 63 było przeciw, 18 wstrzymało się.
Przeciw ustawie głosowało 35 posłów Klubu Parlamentarnego PiS, m.in. byli to politycy Solidarnej Polski. Większość posłów Porozumienia wstrzymała się od głosu. Przeciwko ustawie głosowało też 10 (z 11) posłów Konfederacji i 17 (na 30) posłów PSL.
Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu posłowie mają zająć się sprawozdaniem komisji rolnictwa i rozwoju wsi na temat tzw. piątki dla zwierząt w czwartek o godz. 13.