Trwa ładowanie...
dn70wgw

Piątek: puste talerze w Watykanie

(AFP)
Jan Paweł II pości i modli się w piątek o pokój oraz o wzajemne zrozumienia na świecie w ramach ogłoszonego przez siebie dnia postu i modlitwy, zbiegającego się z zakończeniem muzułmańskiego ramadanu.

dn70wgw
dn70wgw

Papież wezwał wiernych do postu w związku trudną sytuacją, jaka powstała na świecie po zamachach terrorystycznych z 11 września i w związku z wojną w Afganistanie oraz konfliktem w Ziemi Świętej.

Wcześnie rano Jan Paweł II udał się do kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie, gdzie kaznodzieja Domu Papieskiego, franciszkanin ojciec Raniero Cantalamessa podzielił się z uczestnikami modlitwy refleksją na temat "pokarmu", jakim są współczesne media elektroniczne.

Żaden pokarm dla ciała nie jest w sobie nieczysty, podczas gdy kino, telewizja i Internet bywają takie, ponieważ często służą atakom na Ewangelię, szerzeniu przemocy i niemoralności - powiedział o. Cantalamessa.

Temat kazania, zaczerpnięty z Księgi Joela "Nawróćcie się do mnie całym swym sercem przez post i płacz i lament" (2,12), nawiązywał do ogłoszonego przez papieża dnia postu i modlitwy katolików i wiernych innych religii, zwłaszcza muzułmanów oraz żydów, a także wielu ludzi dobrej woli w intencji pokoju na świecie.

dn70wgw

_ Pragnę, by cały lud Boży mógł przestrzegać postu w duchu wiary, pokory i powściągliwości_ - mówił papież w ostatnią niedzielę po modlitwie Anioł Pański.

Jan Paweł II, wyjaśniając znaczenie inicjatywy, podkreślił, że wyznaczona data zbiega się z zakończeniem ramadanu, miesiąca religijnego postu muzułmanów. Wyraził też nadzieję, że _ wspólna postawa religijnej skruchy_ przyczyni się do lepszego wzajemnego zrozumienia i współpracy chrześcijan i muzułmanów na rzecz sprawiedliwości i pokoju.

_ W obecnej złożonej sytuacji międzynarodowej ludzkość powinna zmobilizować wszystkie swoje siły, by miłość przeważyła nad nienawiścią, pokój nad wojną, prawda nad kłamstwem, przebaczenie nad zemstą_ - powiedział Jan Paweł II w minioną niedzielę.

Watykan opublikował wskazówki dotyczące postu, wyjaśniając również jego symbolikę. Dzień postu nie powinien być interpretowany tylko w formie przewidzianej w Prawie Kanonicznym - podkreślono w nocie Urzędu Celebracji Liturgicznych Papieża - ale w znaczeniu szerszym, angażującym wszystkich wiernych.

dn70wgw

W południe papież przyjął prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, z którym zjadł wspólnie obiad. Jak podają źródła zbliżone do Domu Papieskiego, obiad był mniej niż skromny - podano niemal puste talerze.

Stolica Apostolska, zachęcając do dnia postu w intencji pokoju, sugerowała, aby forma postu była wszędzie zgodna z lokalną tradycją: albo żeby to był tylko jeden posiłek w ciągu dnia, czy też chleb i woda, bądź nawet całkowite powstrzymanie się od jedzenia aż do zachodu słońca.

Papież przyjął w piątek także wykonawców tradycyjnego koncertu bożonarodzeniowego, który odbędzie się w sobotę w Watykanie. Byli wśród nich m. in. wokalistka zespołu "Cranberries" Dolores O'Riordan, amerykańscy piosenkarze Randy Crawford i Terence Trent D'Arby oraz polska orkiestra młodzieżowa im. Karola Szymanowskiego. (jask,miz)

dn70wgw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn70wgw
Więcej tematów