PolskaPiątek na Wiejskiej

Piątek na Wiejskiej

Zakończyło się 4-dniowe posiedzenie
Sejmu. W ostatnim dniu posłowie wysłuchali informacji rządu o
przebiegu realizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji
zakładów opieki zdrowotnej.

Piątek na Wiejskiej
Źródło zdjęć: © PAP

Z 2,2 mld zł, zagwarantowanych w ubiegłorocznym budżecie na pożyczki dla zadłużonych zakładów opieki zdrowotnej (zoz), blisko 600 mln nie zostało wykorzystanych - powiedział wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła.

W najbliższym czasie trafi do Sejmu rządowy projekt nowej ustawy, która w większym stopniu pozwoli wykorzystać pieniądze przewidziane na restrukturyzację. Projekt ma też umożliwiać umarzanie większych niż dotąd kwot zaciąganych przez zoz-y pożyczek. Obecnie publiczne szpitale mogą mieć umorzoną połowę pożyczki, jeśli w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę niezależnie od tego, czy przekształcą się w spółki użyteczności publicznej.

Jak powiedział Wojtala, do tej pory wpłynęło 516 wniosków o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego od zoz-ów podległych wojewodom, a 56 od placówek podległych ministrowi zdrowia. Ok. 100 zoz-ów, które mogły skorzystać z ustawy, nie złożyły wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Wszystkie kluby z wyjątkiem PO opowiedziały się za przyjęciem informacji rządu. Platforma zgłosiła wniosek formalny o jej odrzucenie. Jak argumentował Maciej Świątkowski (PO), informacji nie można przyjąć, bowiem m.in. brak w niej informacji, z jakiego powodu część zadłużonych zoz-ów nie złożyła wniosków o pożyczkę. Głosowanie - na następnym posiedzeniu Sejmu.

Kluby parlamentarne SLD i PiS były przeciwne projektom ustaw, na mocy których trzy uczelnie katolickie byłyby finansowane z budżetu państwa. Projekty, zgłoszone przez posłów PO, przewidują, że Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie będą otrzymywały dotacje budżetowe na zasadach uczelni publicznych.

Projektodawcy uzasadniali, że zgłoszone przez nich ustawy będą wypełniały zobowiązania wynikające z konkordatu oraz że w 2005 r. komisja konkordatowa pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Adama Daniela Rotfelda i bpa Tadeusza Pieronka opowiedziała się za finansowaniem tych trzech uczelni. Rząd zobowiązał się także wtedy do przygotowania projektu ustawy w tej sprawie, która powinna zostać rozpatrzona już w nowej kadencji przez Sejm RP.

Według stanowiska PiS, przedstawionego w czwartek przez posła Artura Górskiego, projekty posłów PO są słuszne w założeniach, ale "nie ma sensu uchwalanie tych ustaw, ponieważ rząd przygotowuje już własny projekt, który lepiej reguluje tę kwestię". Wypowiadająca się w imieniu klubu SLD Joanna Senyszyn ostro skrytykowała projekty. O wszystkich powiedziała, że są niezgodne z konstytucją, ponieważ podważają zasadę neutralności światopoglądowej państwa.

Kolejne posiedzenie Sejmu - w połowie lutego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)