PolskaPetycja pracowników kultury ws. płac. Protest "Śląskich Dziadów Kultury"

Petycja pracowników kultury ws. płac. Protest "Śląskich Dziadów Kultury"

Podjęcia działań zmierzających do podniesienia płac pracowników kultury żądają przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Muzealników i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność.

13.10.2015 | aktual.: 13.10.2015 13:31

Przedstawiciele komitetu przybyli w poniedziałek do Urzędu Marszałkowskiego z petycją oraz mozaiką z napisem "Śląskie Dziady Kultury", którą wręczyli członkowi zarządu województwa Henrykowi Mercikowi.

- My nie idziemy po podwyżki, my na razie idziemy po wyrównanie wieloletnich zaległości. Nie ustąpimy. O podwyżkach będziemy rozmawiali wtedy, kiedy osiągniemy średnią, która nie będzie dziadowska, nie będzie nas ośmieszała w skali Europy - powiedział w gabinecie wicemarszałka Roland Dobosz z komitetu protestacyjnego muzealników.

Według przedstawicieli związków niekorzystna sytuacja płacowa pracowników instytucji kultury trwa od 2008/2009 roku i "zagraża stabilności pracy" instytucji oraz zwiększa niepokój i niepewność o przyszłość zawodową pracowników.

- Wielu pracowników instytucji kultury musi przeżyć za 1700 zł, a pensja "dziadowska" 1250 zł netto na etat nie jest wcale wyjątkiem. Nie da się bowiem inaczej określić poziomu naszych wynagrodzeń. Nie zgadzamy się na argumenty "że przecież takie są zarobki w kulturze". (...) Słyszymy ja na co dzień. Niestety nie utrzymamy za nie naszych rodzin - napisali w petycji.

Pracownicy instytucji kultury podkreślali, że kształcenie specjalistów z różnych dziedzin kultury, czy wzrost kompetencji zawodowych jest procesem długotrwałym, szczególnie w przypadku pracowników muzeów, których "specjalizacja wymaga wysokich kompetencji i samokształcenia, trwającego wiele lat".

Podkreślali, że oczekują "natychmiastowych" działań, które zmienią ich sytuację materialną. - Muszą znaleźć się środki na podwyżki dla muzealników, bibliotekarzy, pracowników scen polskich, filharmoników i animatorów kultury. Musimy nadrobić wieloletnie zaległości płacowe w instytucjach kultury"- zaapelowali.

W petycji zaznaczyli, że oczekują, iż ich pensje zbliżą się do wys. 4,5 tys. brutto w ciągu trzech lat. - W 2013 roku podano taką kwotę jako średnią pensję pracowników kultury - napisali w petycji. Według nich "taką średnią zawyżają płace pracowników w nowo wybudowanych obiektach".

Odnosząc się do petycji, Mercik powiedział, że samorząd województwa chciałby "mieć więcej pieniędzy w tym kulturalnym worku".

- Czuję się też adresatem tej petycji oczywiście, ale muszę powiedzieć, że pewnie lepszym adresatem byłby (...) wojewoda - powiedział Mercik. - Bardzo byśmy chcieli, mieć więcej pieniędzy w tym kulturalnym worku. Przypomnę, że mamy 18 instytucji kultury, które finansujemy z budżetu województwa, który to budżet jest podobny do budżetu miasta Katowice - dodał. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, oprócz tych 18 instytucji, są jeszcze dwie "współprowadzone" z samorządami lokalnymi w Zabrzu i Cieszynie.

Zdaniem Mercika rozwiązaniem problemu większego dofinansowania kultury może być dokończenie reformy samorządowej.

- Albo państwo bardziej włączy się w to co się dzieje w kulturę na Śląsku i przestanie te rzeczy uznawać za drugorzędne w porównaniu do innych województw, albo zostanie dokończona reforma samorządowa i będziemy mieli więcej pieniędzy do podziału. Mogę zagwarantować jedno, że dołożę wszelkich starań żeby te pieniądze, które mamy do swojej dyspozycji były rozdzielane w sposób możliwie jak najbardziej sprawiedliwy w stosunku do rangi instytucji i zaangażowania pracowników - dodał Mercik.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)