ŚwiatPetro Poroszenko złożył przysięgę prezydencką

Petro Poroszenko złożył przysięgę prezydencką

Nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odczytał w gmachu parlamentu w Kijowie przysięgę prezydencką.

07.06.2014 | aktual.: 07.06.2014 10:48

- Ja, Petro Poroszenko, wolą narodu wybrany na prezydenta Ukrainy, uroczyście przysięgam na wolność Ukrainy. Zobowiązuję się bronić jej niepodległości - powiedział Poroszenko z trybuny parlamentarnej. - Agresor na naszej granicy powinien przypomnieć sobie słowa Ewangelii: kto mieczem wojuje, od miecza ginie - powiedział.

Petro Poroszenko, nowy prezydent Ukrainy wzywa separatystów do złożenia broni i zapowiada stworzenie specjalnego korytarza dla tych , którzy chcą opuścić kraj. Zapewnia że Ukraina pozostanie zjednoczona i że rozpoczyna pełnienie funkcji z propozycją pokoju. Decentralizacja władzy na rzecz regionów i gwarancje dla ludności na wschodzie by realizowane było ich prawo do używania rosyjskiego języka. Taką obietnicę złożył nowy prezydent.

Na jego prośbę, minutą ciszy uczczono ofiary śmiertelne ostatnich miesięcy na Ukrainie . - Nie chcę wojny, nie pragnę zemsty, choć mam przed oczami ogromne ofiary, które złożył naród ukraiński - podkreślił.

Przemówienie prezydenta wielokrotnie przerywane było brawami . Zebrani wstali z miejsc na zapewnienie Poroszenki, że Ukraina nie godzi się z aneksją Krymu. - Półwysep był, jest i będzie ukraiński - powiedział . Jak mówił prezydent, podczas wczorajszych obchodów 70. rocznicy inwazji aliantów w Normandii przypomniał "kierownictwu Rosji", że Krym jest własnością Ukrainy. Poroszenko stwierdził, że w kwestii półwyspu nie powinno być żadnych kompromisów.

Zwycięzca wyborów z 25 maja mówił, że Ukraina pozostanie państwem unitarnym, jednak jeszcze w tym roku rozpocznie się proces decentralizacji państwa. - Marzenia o federalizacji kraju nie mają podstaw na Ukrainie - powiedział. Dodał, że "nikt nie będzie bronił Ukrainy, dopóki Ukraina nie nauczy się bronić samodzielnie". Podkreślał , że wszyscy obywatele chcą żyć w systemie, który gwarantuje swobody polityczne. Dlatego "demokracja europejska" jest najlepszym rozwiązaniem w Kijowie.

Kijów "nie ma prawa" zwlekać z podpisaniem części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - usłyszeli zgromadzeni. Zapowiedział kontynuowanie europejskiej drogi dla Ukrainy i dążenie do pełnego członkostwa .

Prezydent mówił również, że państwo musi zadbać o godną płacę i pracę dla obywateli. " - Prezydent powinien zapewnić warunki dla innowacyjnej gospodarki - mówił. Poroszenko zapowiedział, że będzie walczył ze zjawiskiem korupcji w państwie.

Petro Poroszenko, nazywany "królem czekolady" ze względu na prowadzone wcześniej interesy, w ostatnich wyborach uzyskał blisko 55-procentowe poparcie i wygrał już w pierwszej turze wyborów

- Jesteśmy żywym ogniem wśród narodów europejskim - oświadczył nowo mianowany prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w pierwszych słowach swego przemówienia podczas uroczystości zaprzysiężenia w gmachu parlamentu w Kijowie.

- Obejmuję stanowisko prezydenta, by bronić niepodległości i jedności Ukrainy - powiedział.

- Nie chcę wojny, nie pragnę zemsty, choć mam przed oczami ogromne ofiary, które złożył naród ukraiński - podkreślił.

- Rozpoczynam swoją pracę z propozycji pokoju. Nalegam na złożenie broni. Gwarantuję wolność tym, którzy nie mają na rękach krwi, i kontrolowany korytarz dla rosyjskich najemników, którzy chcą opuścić nasz kraj - zaznaczył.

- Agresor na naszej granicy powinien przypomnieć sobie słowa Ewangelii: kto mieczem wojuje, od miecza ginie - powiedział.

Opowiedział się również za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. - Obecny skład parlamentu nie odpowiada dziś nastrojom w społeczeństwie - powiedział.

Oświadczył też, że język ukraiński pozostanie jedynym oficjalnym językiem na Ukrainie, jednak państwo zagwarantuje rozwój rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych.

- Życie według nowych zasad oznacza, że nie można nie szanować woli narodu. Wolne życie oznacza prawo do posługiwania się językiem ojczystym tak, jak mówi dziesiąty artykuł konstytucji. Wyznacza ona język ukraiński jako jedyny język państwowy i gwarantuje swobodny rozwój języka rosyjskiego i innych języków - powiedział w parlamencie w Kijowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)