Trwa ładowanie...

Petro Poroszenko: umowa z UE będzie wdrażana natychmiast po ratyfikacji

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że umowa stowarzyszeniowa z UE będzie wdrażana "od pierwszej minuty" po jej ratyfikacji przez parlament w Kijowie. Poroszenko podkreślił, że jest ona faktycznie programem reform w kraju. Dodał, że "dzień dzisiejszy i jutrzejszy są dla Ukrainy dniami historycznymi".

Share
Petro Poroszenko: umowa z UE będzie wdrażana natychmiast po ratyfikacji
Źródło: AFP, fot: Sergey Supinsky
d2j2uak

Prezydent Ukrainy mówił o tym na spotkaniu z szefami frakcji i grup w parlamencie. Wcześniej w poniedziałek Poroszenko wniósł do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.

- W uzgodnionej, parafowanej i podpisanej przeze mnie 27 czerwca umowie nie zmieni się ani jedna kropka, ani jeden przecinek, ani jedno słowo. I wdrażanie umowy zacznie się od pierwszej minuty po ratyfikacji - mówił ukraiński przywódca.

Przypomniał, że procedura ratyfikacji we wtorek ma przebiegać równocześnie w ukraińskiej Radzie Najwyższej i w Parlamencie Europejskim.

d2j2uak

Jak mówił Poroszenko, wdrożenie umowy oznacza dla Ukrainy rządy prawa, wolność słowa, zdecydowaną walkę z korupcją, a także działania związane z klimatem inwestycyjnym, ochroną praw jednostki czy prawa własności. - To faktycznie program reform w naszym kraju - wskazał prezydent. Dodał następnie, że "dzień dzisiejszy i jutrzejszy są dla Ukrainy dniami historycznymi".

Unia Europejska podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu, podpisano w czerwcu. Jednak w piątek w Brukseli przedstawiciele UE, Rosji i Ukrainy oświadczyli, że wdrażanie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina zostanie odłożone do 31 grudnia 2015 roku. Do tego czasu Ukraina nadal będzie korzystać z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.

d2j2uak

Podziel się opinią

Share
d2j2uak
d2j2uak
Więcej tematów