Trwa ładowanie...
d258q9l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Petro Poroszenko: umiarkowany optymizm przed spotkaniem w Mińsku

W piątek w Mińsku ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE ds. ukraińskiego konfliktu, na którym - jak się oczekuje - może być zawarte porozumienie w sprawie rozejmu. Prezydent Petro Poroszenko powiedział, że jest "umiarkowanym optymistą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko i Anders Fogh Rasmussen
Petro Poroszenko i Anders Fogh Rasmussen (PAP/EPA, Fot: Yoan Valat)
d258q9l

Ukraiński prezydent, który wypowiadał się na szczycie NATO w Newport, wyjaśnił, że powodem jego ostrożnego optymizmu są "oświadczenia władz rosyjskich i prezydenta Rosji" oraz "tak zwanych przywódców Republik Ludowych - Ługańskiej i Donieckiej, że są gotowi na natychmiastowe zawieszenie broni".

Poniedziałkowe spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku nie przyniosło rezultatów. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział wówczas, że rozmowy będą kontynuowane w piątek.

15 mln euro dla Ukrainy

d258q9l

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział na szczycie w Walii pomoc w wysokości ok. 15 mln euro na wsparcie reform ukraińskiego sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Wsparcie w ramach NATO ma przybrać formę czterech funduszy powierniczych, które skoncentrują się na takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo systemów cybernetycznych, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów. Według nieoficjalnych informacji Polska weźmie udział w tych programach i wraz z Holandią będzie krajem wiodącym w funduszu związanym z logistyką i standaryzacją.

Pentagon: Rosja gromadzi siły przy granicy

Wcześniej Pentagon przekazał, że na ukraińskiej granicy Rosja gromadzi więcej żołnierzy i sprzętu niż miało to miejsce od początku kryzysu na Ukrainie. - Siły rozmieszczone wzdłuż granicy są wyjątkowo liczne, ich niszczycielski potencjał jest bez precedensu - mówił rzecznik ministerstwa obrony USA pułkownik Steven Warren.

W czwartek wieczorem w centrum Doniecka, na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki między separatystami a ukraińskimi siłami, słychać było bombardowania. W okolicy strategicznego portu Mariupol nad Morzem Azowskim także słychać było odgłosy eksplozji.

d258q9l

Podziel się opinią

Share

d258q9l

d258q9l
Więcej tematów