Petro Poroszenko do Bidena: jesteśmy gotowi do rozejmu pod pewnymi warunkami
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił w rozmowie telefonicznej wiceprezydenta USA Joe Bidena, że jest gotów wznowić zawieszenie broni w konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami na wschodzie kraju, jeśli zostaną spełnione określone warunki.
Za takie Poroszenko uznał potwierdzenie przestrzegania rozejmu przez drugą stronę, a także uwolnienie wszystkich zakładników i ustanowienie kontroli na granicy z udziałem obserwatorów OBWE.
20 czerwca prezydent Ukrainy ogłosił rozejm w walkach z separatystami, który został tydzień później przedłużony do 30 czerwca. Separatyści mieli w tym czasie złożyć broń, co nie nastąpiło. Obie strony obwiniają się o akty przemocy, naruszające zawieszenie broni. W nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie siły wznowiły tzw. operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie.
Poroszenko podkreślił w rozmowie z Bidenem, że jest gotów do rozpoczęcia - bez dodatkowych warunków - merytorycznych rozmów politycznych w sprawie uregulowania sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim. Ukraiński przywódca poinformował amerykańskiego wiceprezydenta o wynikach środowego spotkania w Berlinie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec.
W środę szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji - Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - uzgodnili, "że podejmą wszystkie niezbędne kroki i użyją swych wpływów wobec wszystkich zainteresowanych stron", by doprowadzić do wznowienia rozejmu. Zaznaczyli jednocześnie, że konieczne jest "pilne uwolnienie wszystkich zakładników" przetrzymywanych na Ukrainie. Z zadowoleniem przyjęli zadeklarowaną przez Rosję gotowość do dopuszczenia ukraińskich pograniczników, w razie rozejmu, na dwa rosyjskie posterunki graniczne: "Gukowo" i "Donieck". Wezwali także OBWE do podjęcia "koniecznych kroków w celu rozmieszczenia obserwatorów organizacji w tych punktach granicznych".
Do 5 lipca ma odbyć się też kolejne posiedzenie grupy kontaktowej "w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni". W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele władz Rosji i Ukrainy, a także separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego (wschodnia Ukraina) oraz przedstawiciele OBWE.
Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił, że USA podzielają i popierają stanowisko prezydenta Ukrainy w kwestii uregulowania kryzysu i są gotowe podjąć wysiłki dla zaprowadzenia pokoju na Ukrainie.