Trwa ładowanie...

Petro Poroszenko apeluje o powstrzymanie wojny w centrum Europy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya o wspólne działania na rzecz "powstrzymania wojny w centrum Europy". Dwaj politycy rozmawiali o tym przez telefon.

Share
Petro Poroszenko apeluje o powstrzymanie wojny w centrum Europy
Źródło: PAP/EPA, Fot: Tatyana Zenkovich
d31g1gb

- Szef państwa ukraińskiego wyraził najgłębsze zaniepokojenie w związku z faktem przekroczenia ukraińskiej granicy przez rosyjski sprzęt wojskowy oraz zamiarami Rosji dotyczącymi ponownego wysłania na Ukrainę tzw. konwoju humanitarnego - przekazała administracja Poroszenki.

Prezydent Ukrainy i przewodniczący Rady Europejskiej ustalili, że spotkają się w najbliższą sobotę w Brukseli. Administracja Poroszenki nie wykluczyła, że sprawa ukraińska będzie tam omawiana na spotkaniu przywódców państw UE.

d31g1gb

Rozmowa z Van Rompuyem odbyła się w przededniu zaplanowanego na wtorek w Mińsku szczytu Ukraina-UE-Unia Celna, w którym, prócz Poroszenki, weźmie udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin.

W poniedziałek wcześnie rano na Ukrainę wdarła się z Rosji kolumna wojskowa, która składała się z 10 czołgów, dwóch transporterów opancerzonych i dwóch ciężarówek Ural. Władze ukraińskie poinformowały, że kolumna zmierzała do Mariupola nad Morzem Azowskim na południu obwodu donieckiego. Oświadczyły, że Rosja chciała otworzyć w ten sposób drugi front w konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodniej Ukrainie.

Także w poniedziałek minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow poinformował, że Rosja w najbliższych dniach chce wysłać drugi konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców wschodniej Ukrainy. Pierwszy konwój Rosja wysłała na Ukrainę bez zgody władze tego kraju w ubiegłym tygodniu.

d31g1gb

Podziel się opinią

Share
d31g1gb
d31g1gb
Więcej tematów