Trwa ładowanie...
d2mtzzd

Petersburg: seminarium o przyszłości stosunków Rosja-Polska


9-10 listopada w Sankt Petersburgu odbyło się II Seminarium młodych badaczy "Rosja — Polska: most do XXI wieku", zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Wschodnioeuropejski (SPbMIW) i Polskie Towarzystwo Historyczne w Sankt Petersburgu, przy udziale konsulatu generalnego RP. Seminarium przeprowadzono w Pałacu Szuwałowskim — jednym z najpiękniejszych w Petersburgu.

d2mtzzd
d2mtzzd

Pierwsze podobne Seminarium miało miejsce w Warszawie w maju br., kolejne — zapowiedziane jest na maj przyszłego roku (w Białymstoku).

Omawiano wpływ organizacji międzynarodowych na stosunki Polski i Rosji w dziedzinie bezpieczeństwa oraz w sferach społecznej i gospodarczej. Mówiono o bezpieczeństwie ekonomicznym krajów nadbałtyckich, a także o problemach Królewca. Rozważano też zbliżenie Rosji do Unii Europejskiej.

Tymoteusz Pawłowski przypomniał wojnę polsko-bolszewicką 1920 r, zaś o wspólnych sarmackich korzeniach Rosjan i Polaków mówiła Zofia Hnydka (UW).

W Liceum Słowiańskim obradowała sekcja młodzieżowa Seminarium, w której uczestniczyli uczniowie Gimnazjum №28 oraz jednego z LO z Warszawy i trzech szkół petersburskich z językiem polskim. Wygłoszono ponad tuzin referatów.

Pożegnalny mecz piłkarski wygrali goście z Polski. (AN/pr)

d2mtzzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mtzzd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj