Trwa ładowanie...
d10spv7
27-09-2006 15:30

Peter White i Abdullah Ibrahim na koncertach Ery Jazzu

Słynny brytyjski gitarzysta smoothjazzowy
Peter White, pionier afrojazzu - południowoafrykański pianista
Abdullah Ibrahim oraz amerykańska wokalistka Dee Dee Bridgewater -
to artyści, którzy wystąpią jesienią i zimą na koncertach Ery
Jazzu w Warszawie - poinformował szef Ery Jazzu, Dionizy
Piątkowski.

d10spv7
d10spv7

Wszyscy troje wystąpią w stołecznej Sali Kongresowej. Koncert White'a odbędzie się 10 października, Abdullaha Ibrahima - 8 listopada, zaś Bridgewater - 5 grudnia.

Peter White urodził się w 1954 roku w Londynie. Jest nazywany "Patem Methenym smooth-jazzu". Do jego najsłynniejszych albumów należą "Reveillez-Vous" (1990), "Caravan of Dreams" (1996), oraz "Confidental" (2004).

Na scenie White partnerował także wielu muzycznym znakomitościom. Znaleźli się wśród nich m.in.: Matti Bianco, Craig Chaquico, Richard Elliot, David Koz, Boney James, Groove Washington, Warren Hill, Gato Barbieri oraz Chriss Botti. Współpracował też z Basią Trzetrzelewską, z którą nagrał m.in. album "Time And Tide".

Peter White i jego zespoły prezentują konglomerat nurtów i melodii podawanych w doskonałym, przebojowym, często wręcz tanecznym wymiarze - podkreślają organizatorzy Ery Jazzu. - Może właśnie dlatego muzyka tego gitarzysty jest niezwykle popularna i często prezentowana w stacjach radiowych na całym świecie, a koncerty przypominają rozkołysane zabawą i dźwiękiem dyskoteki.

d10spv7

Pianista Abdullah Ibrahim urodził się w 1934 roku w Cape Town w RPA. Jest uznawany za pioniera afrojazzu. Karierę muzyczną rozpoczął w latach pięćdziesiątych. Początkowo znany był jako Dollar Brand. Abdullah Ibrahim to imię, które przyjął pod koniec lat sześćdziesiątych, po przejściu na wiarę islamską.

W latach sześćdziesiątych Duke Ellington, zafascynowany talentem południowoafrykańskiego pianisty, zaproponował mu wspólne koncerty. Solowy album Abdullaha Ibrahima "Ode to Duke Ellington" (1973) uznawany jest za jedno z najlepszych osiągnięć światowego jazzu. Twórczość pianisty to próby "wtopienia" muzyki afrykańskiej we współczesny amerykański jazz.

Muzyka Ibrahima Abdullaha działa na publiczność niczym magia - powiedział Dionizy Piątkowski. Jak dodał, zaproszenie tego pianisty do Polski w listopadzie nie było łatwe, ponieważ artysta koncertuje w Europie wyłącznie latem.

Dee Dee Bridgewater urodziła się w 1950 roku w Memphis. Jej ojciec był bardzo znanym lokalnie trębaczem. Obecne jest zaliczana do najwybitniejszych współczesnych wokalistek jazzowych. Jednym z jej muzycznych wzorców Bridgewater była Ella Fitzgerald. Za album będący hołdem dla tej artystki, pt. "Dear Ella", Bridgewater uhonorowano nagrodą Grammy.

d10spv7

Wokalistka występowała z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi, m.in.: Royem Haynesem, Sonny Rollinsem, Dexterem Gordonem i Dizzym Gillespie. Artystka łączy jazz z muzyką rozrywkową i sztuką estradową. Za swoją drugą ojczyznę uważa Francję.

Podczas występu w Warszawie - w ramach zorganizowanej przez Erę Jazzu "Gali Bożonarodzeniowej" - Bridgewater zaprezentuje m.in. utwory ze swojego ostatniego albumu, entuzjastycznie przyjętego przez krytykę "J' ai Deus Amours". Album zawiera jazzowe interpretacje wielkich przebojów muzyki francuskiej.

Piątkowski zapowiedział także zimowe i wiosenne koncerty Ery Jazzu w Warszawie. 22 lutego w stolicy wystąpi słynna portugalska pieśniarka wpisująca się w nurt muzyki fado - Mariza (Sala Kongresowa). Na 28 marca zaplanowano występ dwóch zespołów: kwartetu Pharoah Sandersa i kwartetu Kahila El Zabara (Sala Kongresowa).

Z kolei 24 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystąpi Wayne Shorter - jeden z najwybitniejszych saksofonistów i kompozytorów nowoczesnego jazzu. O zorganizowanie koncertu Wayne'a Shortera staraliśmy się dwa lata- powiedział szef Ery Jazzu.

d10spv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10spv7
Więcej tematów