Pesymistów ubywa, ale nastroje Polaków wciąż w dołku
Ponad połowa Polaków, badanych przez TNS OBOP, uważa, że sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku, a gospodarka przechodzi kryzys; optymizm wykazuje jedna trzecia respondentów.
Według najnowszego sondażu TNS OBOP 54% badanych ocenia, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku; przeciwnego zdania jest 34% ankietowanych. W porównaniu z poprzednim badaniem pesymistów ubyło o osiem punktów procentowych, optymistów przybyło o sześć punktów.
Pozytywne opinie o biegu spraw w kraju najczęściej formułują mieszkańcy największych miast, z wykształceniem średnim lub wyższym, w wieku 20-29 lat. Pesymistami najczęściej są osoby mniej wykształcone, w wieku 40-49 lat.
Optymizmowi sprzyja zainteresowanie polityką, najczęściej wypowiadają je zwolennicy PO oraz osoby o poglądach centrolewicowych.
Negatywnie rozwój sytuacji najczęściej oceniają zwolennicy PiS, SLD i PSL oraz respondenci o lewicowych i prawicowych poglądach politycznych.
Ponad połowa - 52% - ankietowanych uważa, że gospodarka przeżywa kryzys, przeciwne zdanie - że gospodarka jest w stanie rozwoju - podziela 42% badanych. Także oceny gospodarki poprawiły się w porównaniu z sondażem z listopada - o sześć punktów przybyło ocen pozytywnych, o tyle samo ubyło negatywnych.
Pozytywnym ocenom gospodarki również sprzyjają wykształcenie, zamieszkanie w dużym mieście, wiek 20-29 lat, zainteresowanie polityką.
Co trzeci respondent - 32% - oczekuje pogorszenia w najbliższych trzech latach materialnych warunków życia. 38% badanych nie spodziewa się zmian, jedna czwarta - 26% - zakłada, że nastąpi poprawa. W porównaniu z listopadem o pięć punktów procentowych przybyło optymistów i o sześć punktów ubyło tych, którzy spodziewają się pogorszenia warunków życia.
TNS OBOP przeprowadził sondaż 2-6 grudnia na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej 1003-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.