Vance o "wojnie nuklearnej". Wskazuje na Ukrainę
Wiceprezydent USA J.D. Vance twierdzi, że Ukraina nie ma możliwości pokonania Rosji w trwającym od 2022 roku konflikcie. Vance bronił wysiłków administracji Trumpa zmierzających do wynegocjowania porozumienia pokojowego. Poruszył też niepokojący wątek, dotyczący wojny nuklearnej.
Co musisz wiedzieć?
- J.D. Vance, wiceprezydent USA, stwierdził, że Ukraina nie jest w stanie pokonać Rosji na polu bitwy.
- USA nadal dąży do zawarcia przez skonfliktowane kraje porozumienia pokojowego, mimo że obietnica zakończenia wojny w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury Trumpa nie została spełniona.
- Ukraina zgodziła się na 30-dniowe zawieszenie broni zaproponowane przez USA, ale Rosja nadal stawia wygórowane żądania.
Jakie są sposoby na zakończenie konfliktu?
Wiceprezydent USA J.D. Vance w wypowiedzi dla podcastu Charlie Kirk Show wyraził swoje obawy dotyczące możliwości Ukrainy w kontekście wojny z Rosją. Vance podkreślił, że Ukraina nie jest na drodze do zwycięstwa militarnego, a przedłużający się konflikt może prowadzić do katastrofalnych skutków dla obu stron. Według niego jedyną metodą na zaprowadzenie pokoju jest układ zaproponowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wymowne słowa Trumpa o Krymie. "Oddali go bez jednego wystrzału"
Jakie są warunki negocjacji?
Negocjacje pokojowe, prowadzone przez administrację USA, napotykają na trudności. Rosja domaga się międzynarodowego uznania aneksji Krymu oraz innych ukraińskich terytoriów, co jest nie do przyjęcia dla Ukrainy. Z kolei propozycja USA zakłada znaczące ustępstwa ze strony Kijowa, co również budzi kontrowersje.
"Czasami jesteś niesamowicie sfrustrowany Ukraińcami, a czasami jesteś niesamowicie sfrustrowany Rosjanami" - powiedział Vance w podcaście Charlie Kirk Show. Wiceprezydent powiedział, że zespół USA "czyni postępy" w negocjacjach.
Czego obawia się Vance?
J. D. Vance przyznaje, że dalsze walki w Ukrainie mogą wiązać się z ryzykiem "eskalacji konfliktu do wojny nuklearnej". Wiceprezydent USA podkreśla, że jeśli nie dojdzie do zawarcia pokoju między obiema stronami biorącymi udział w wojnie, to "Ukraińcy jej nie wygrają". - Myślę, że wśród mediów głównego nurtu panuje dziwna idea, że jeśli ta sytuacja potrwa jeszcze kilka lat, Rosjanie upadną, Ukraińcy odzyskają swoje terytorium i wszystko wróci do stanu sprzed wojny. To nie jest rzeczywistość, w której żyjemy — mówi Vance.
Co dalej z procesem pokojowym?
Sekretarz stanu USA Marco Rubio zaznaczył, że najbliższy tydzień będzie kluczowy dla dalszego zaangażowania USA w proces pokojowy. Jeśli nie dojdzie do postępu, USA mogą wycofać się z roli mediatora. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Donaldem Trumpem ponownie wezwał do nakłonienia Rosji do bezwarunkowego zawieszenia broni.
Przeczytaj również: Nowy faworyt w konklawe? Watykanista: ma 40 pewnych głosów
Źródło: kyivindependent.com, Onet