Trwa ładowanie...
dgqeg0v
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pentagon: szkolenie ukraińskich żołnierzy pod koniec kwietnia, niedaleko granicy z Polską

Pentagon poinformował, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w
drugiej połowie kwietnia szkolenia żołnierzy należących do sześciu kompanii ukraińskiej Gwardii
Narodowej, by wzmocnić ich zdolności w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju. Szkolenia będą się odbywały na zachodzie Ukrainy, niedaleko granicy z Polską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pentagon: szkolenie ukraińskich żołnierzy pod koniec kwietnia, niedaleko granicy z Polską
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
dgqeg0v

Jak powiedziała rzeczniczka Pentagonu Eileen Lainez szkolenia rozpoczną się pod koniec kwietnia i będą się koncentrować na "zdolnościach obronnych" ukraińskich żołnierzy.

- Pomoc ta jest częścią naszych wysiłków, aby wesprzeć operacje mające na celu zapewnienie obrony oraz wewnętrznego bezpieczeństwa Ukrainy - powiedziała Lainez. Sprecyzowała, że szkolenia odbędą się na zachodzie Ukrainy, niedaleko granicy z Polską, a przeprowadzą je amerykańscy żołnierze ze 173. Brygady Powietrznodesantowej, mającej siedzibę w Vicenza we Włoszech.

Pentagon ogłosił program szkoleniowy dla Ukrainy w sierpniu ub.r. W styczniu dowódca amerykańskich sił w Europie gen. broni Ben Hodges zapowiedział, że amerykańscy wojskowi rozpoczną szkolenie ukraińskiej gwardii narodowej w marcu. Ostatecznie jednak szkolenia przesunięto w związku z zawartym 17 lutego w Mińsku porozumieniu o zawieszeniu broni, które nie jest jednak w pełni przestrzegane.

dgqeg0v

Biały Dom odmawia dotychczas dostarczenia Ukrainie defensywnej broni, argumentując, że mogłoby to jeszcze bardziej zaostrzyć konflikt na wschodzie kraju. Ale USA zaoferowały Kijowowi pomoc wojskową o charakterze nieśmiercionośnym o łącznej wartości około 120 mln dolarów. Ta pomoc obejmuje m.in. drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego, noktowizory, a także 230 pojazdów wojskowych Humvee. Pierwsza partia tych pojazdów ma być dostarczona na Ukrainę w końcu marca.

- Choć nadal uważamy, że nie istnieje militarne rozwiązanie tego kryzysu, to Ukraina ma prawo do obrony - powiedziała Lainez.

Decyzję o szkoleniach ukraińskiej Gwardii Narodowej przekazał w środę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką wiceprezydent USA Joe Biden. Szkolenia mają objąć 780 ukraińskich gwardzistów - podała administracja Poroszenki.

W czwartek portal BBC News podał, że szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z separatystami w Donbasie, rozpoczęli już Brytyjczycy. 35 brytyjskich wojskowych znajduje się w Mikołajewie na południu Ukrainy; zakres szkolenia to pomoc lekarska i taktyka obronna.

dgqeg0v

Zobacz również: Walki na wschodniej Ukrainie nie ustają

dgqeg0v

Podziel się opinią

Share

dgqeg0v

dgqeg0v
Więcej tematów