Trwa ładowanie...
d3t0f6o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pentagon: Rosja szkoli separatystów na Ukrainie

Rosja ma żołnierzy i struktury dowodzenia na Ukrainie, szkoli separatystów w specjalnych bazach szkoleniowych; łamie też porozumienia z Mińska - powiedział rzecznik Pentagonu pułkownik Steven Warren.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d3t0f6o

- Nie ma cienia wątpliwości, że Rosjanie nadal prowadzą operacje na terytoriach kontrolowanych przez separatystów. Na wschodzie Ukrainy stworzyli bazy, w których szkolą separatystyczne milicje i gdzie ćwiczą one strzelanie z artylerii - dodał Warren.

Na wschodzie kraju Rosjanie "dysponują strukturami kontroli i dowodzenia, które pozwalają im koordynować operacje militarne" - wyjaśnił rzecznik Pentagonu.

Ponadto tuż przy linii frontu "Rosjanie mają rozlokowane zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze, co jest oczywistym pogwałceniem ustaleń z Mińska" - powiedział Warren.

d3t0f6o

W poniedziałek szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się po raz kolejny w Berlinie, aby dyskutować nad sposobami pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz ocenić stopień realizacji porozumień z Mińska. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius mówił tuż przed spotkaniem, że zarówno on, jak i jego niemiecki kolega Frank-Walter Steinmeier są "poważnie zaniepokojeni przypadkami pogwałcenia zawieszenia broni na Ukrainie". Po zakończonym w nocy spotkaniu ministrowie wezwali do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk, wzmocnienia misji obserwatorów OBWE i dalszego wycofywania ciężkiej broni.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

d3t0f6o

Podziel się opinią

Share

d3t0f6o

d3t0f6o
Więcej tematów