Pentagon przyspiesza rozmieszczenie tarczy antyrakietowej
Ministerstwo Obrony USA zamierza o kilka
tygodni wcześniej, niż planowano, uruchomić system narodowej
obrony antyrakietowej, mimo niepewnych, zdaniem niektórych
ekspertów, wyników jego testów.
Jak podał "Washington Post", w lecie zamierza się doprowadzić do stanu gotowości bojowej rozmieszczane w podziemnych wyrzutniach na Alasce i w Kalifornii pierwsze interceptory, czyli rakiety służące do przechwytywania i niszczenia w powietrzu rakiet transkontynentalnych przeciwnika.
Poprzednio planowano to na jesień, ale - jak podejrzewają krytycy administracji w Kongresie - uruchomienie pierwszych elementów "tarczy antyrakietowej" przed listopadowymi wyborami pozwoliłoby prezydentowi Bushowi pochwalić się spełnieniem jednej ze swych obietnic programowych.
Pentagon zaprzecza, jakoby zmiana harmonogramu wynikała z motywów politycznych.
W czasie kampanii prezydenckiej w 2000 r. Bush jako jeden z ze swoich celów stawiał zbudowanie systemu narodowej obrony antyrakietowej (National Missile Defense - NMD). Podobnie jak Republikanie w Kongresie, argumentował, że USA są bezbronne wobec ewentualnego ataku rakietami dalekiego zasięgu.
Planowany system chroniłby w praktyce tylko przed ograniczonym atakiem rakietowym ze strony takich nieobliczalnych i wrogich wobec Ameryki krajów, jak np. Korea Północna. Przeprowadza ona próby z rakietami, które mogłyby dolecieć do zachodnich wybrzeży USA.
Plan tarczy antyrakietowej przewiduje w pierwszym etapie rozmieszczenie na lądzie interceptorów, które zestrzeliwałyby nadlatujące nad terytorium USA rakiety. W następnych fazach mają powstać interceptory na morzu oraz lasery w powietrzu, które niszczyłyby rakiety wroga zaraz po starcie.
Tymczasem szef Urzędu Testów Operacyjnych w Pentagonie Thomas P.Christie powiedział w zeszłym miesiącu, że ma za mało danych z prób z NMD, aby ocenić skuteczność systemu przed zapowiadanym uruchomieniem go w lecie.
Przeprowadzono dotychczas osiem testów z interceptorami, które zestrzeliły atrapy rakiet nieprzyjaciela w pięciu przypadkach. Kolejne próby planuje się na maj i lipiec. (iza)