Pentagon przygotował plany odparcia ataków terrorystycznych
Ministerstwo Obrony USA przygotowało plany zapobiegania atakom terrorystycznym na Stany Zjednoczone i odparcia takich ataków - podał poniedziałkowy "Washington Post". Są to pierwsze tego rodzaju plany w historii amerykańskich sił zbrojnych.
W planach przewiduje się 15 scenariuszy kryzysu na wypadek ewentualnych ataków, takich jak np. spowodowanie masowego zarażenia śmiercionośnymi bakteriami, czy eksplozja bomby radiologicznej. Niektóre z najgorszych scenariuszy to jednoczesne trzy ataki terrorystyczne.
Plany udziału wojska w akcjach antyterrorystycznych w kraju oznaczają istotną zmianę dla Pentagonu, ponieważ armia amerykańska tradycyjnie niechętnie podejmuje się zadań na terytorium USA. Prawo ogranicza w USA rolę wojska w utrzymaniu porządku i ściganiu przestępczości.
W sytuacjach kryzysów wewnętrznych, np. klęsk żywiołowych, armia, jeżeli w ogóle bierze udział w akcji, zwykle tylko wspiera policję, straż pożarną i inne służby.
Nowe plany przewidują przejęcie niekiedy przez armię kierowniczej roli, np. w sytuacji gdyby atak terrorystyczny spowodował masowe ofiary.
Pentagon opracował dwa dokumenty wyszczególniające plany antyterrorystyczne. Pierwszy, zwany CONPLAN 2002, koncentruje się na odstraszeniu nieprzyjaciela i zapobieganiu atakowi na USA. Drugi, oznaczony kryptonimem CONPLAN 0500, zajmuje się sposobami reakcji na atak.
Tomasz Zalewski