ŚwiatPentagon: przed nami ciężkie walki

Pentagon: przed nami ciężkie walki

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony USA poinformowali w środę, że wojska koalicji zbliżyły się do Bagdadu na odległość około 50 km, ale podkreślili, że czekają je jeszcze "ciężkie walki".

Generał Stanley McChrystal oświadczył, że odziały koalicji "walczą z siłami Gwardii Republikańskiej, broniącymi przedmieść Bagdadu". Na odsiecz dywizji Medina i innym dywizjom Gwardii pospieszyły wojska armii regularnej. "Twarde walki są jeszcze przed nami" - powiedział generał.

Dodał jednak, że wojska Gwardii Republikańskiej zostały poważnie osłabione w wyniku ofensywy sprzymierzonych. "To już nie są wiarygodne siły. Stawiają opór w niektórych punktach, ale nie na tyle, żeby przeszkodzić manewrom koalicji" - ocenił.

McChrystal poinformował, że siły powietrzne koalicji przeprowadziły we wtorek ponad tysiąc lotów bojowych. Od początku kampanii odpalono w kierunku celów w Iraku przeszło 700 rakiet i wystrzelono ponad 10 tys. precyzyjnie sterowanych pocisków.

Rzeczniczka Pentagonu Victoria Clarke oświadczyła, że dowództwo koalicji "nie wie, czy Saddam Husajn żyje", "nie wie też, kto właściwie rządzi" teraz w Iraku i kieruje jego obroną. Zasugerowała jednak, że struktury dowodzenia i kontroli nie funkcjonują już normalnie.

Clarke potępiła apel reżimu irackiego do wszystkich muzułmanów, aby udali się na "świętą wojnę" do Iraku. "Ten reżim sam zabił tysiące muzułmanów" - powiedziała, przypominając krwawe stłumienie powstania szyitów w południowym Iraku w 1991 r.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że wojska irackie rozlokowano m.in. w meczecie w Nadżafie, co - jak powiedziała - jest poważnym "nadużyciem". "My nie strzelamy do meczetów, okazujemy dla nich respekt" - oświadczyła. Dodała, że Irakijczycy przechowują amunicję w szkołach - to kolejny przykład nieliczenia się z życiem ludności cywilnej. (mag)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)