Trwa ładowanie...
dqcsbm0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pentagon: pięć chińskich okrętów wojennych na Morzu Beringa

Pięć chińskich okrętów wojennych żegluje po wodach międzynarodowych na Morzu Beringa, w pobliżu wybrzeży Alaski - poinformował Pentagon. Chińskie okręty znalazły się tam po raz pierwszy i to w czasie kiedy Alaskę wizytuje prezydent Barack Obama.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie wykryto żadnych "wrogich działań" chińskich okrętów
Nie wykryto żadnych "wrogich działań" chińskich okrętów (AFP, Fot: Benjamin Yeh)
dqcsbm0

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że nie wykryto żadnych "wrogich działań" chińskich okrętów oraz że Pentagon śledzi ich ruchy. Dodał, że zamiary chińskich okrętów "są wciąż niejasne".

Natomiast rzecznik Departamentu Obrony USA kpt. Jeff Davis podkreślił, że Stany Zjednoczone "respektują prawo wszystkich krajów użytkowania ich okrętów wojennych na wodach międzynarodowych, zgodnie z prawem międzynarodowym". Davis zwrócił uwagę, że po raz pierwszy wykryto obecność chińskich okrętów na Morzu Beringa.

W północnej części tego morza znajduje się wąska Cieśnina Beringa oddzielająca amerykański stan Alaska od rosyjskiej Syberii. Według anonimowych źródeł amerykańskich zidentyfikowano okręt desantowy, jednostkę zaopatrzenia i trzy nawodne okręty bojowe.

dqcsbm0

Reuters podkreśla, że pojawienie się chińskich okrętów na Morzu Beringa świadczy o stale rosnącym zasięgu operacyjnym chińskiej marynarki wojennej. Pekin już od dłuższego czasu przeznacza olbrzymie sumy na modernizację swoich sił zbrojnych. Zakłada ona m.in. stworzenie sił morskich zdolnych do działania na oceanach świata w celu "obrony chińskich interesów".

Eksperci wskazują, że stale zmniejszająca się pokrywa lodowa w rejonie Arktyki zwiększyła możliwości żeglugi w tym rejonie i skrócenie szlaków przewozu towarów. Zaoszczędziłoby to chińskim firmom pieniędzy i czasu.

Nie jest jasne, czy pojawienie się chińskich okrętów na Morzu Beringa nastąpiło celowo w czasie wizyty prezydenta USA Baracka Obamy na Alasce, gdzie propaguje on wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

dqcsbm0

Podziel się opinią

Share

dqcsbm0

dqcsbm0
Więcej tematów