Pentagon: nie mamy alternatywnych planów obrony rakietowej w Europie
Nie mamy żadnych wariantowych planów wobec projektowanego umieszczenia tarczy rakietowej w Polsce i Czechach - poinformował Rick Lehner, rzecznik Agencji Obrony Rakietowej przy Pentagonie.
Rzecznik skomentował w ten sposób wiadomość, że Biuro Budżetowe Kongresu w swoim raporcie dla Izby Reprezentantów przygotowało analizę kosztów alternatywnych rozwiązań wobec ulokowania tarczy w Polsce i Czechach.
Raport przedstawia trzy warianty. Według pierwszego antyrakiety SM-3 miałyby się znaleźć na okrętach wojennych klasy Aegis, które bazowałyby u wybrzeży Rumunii, Włoch i Polski. Drugi wariant przewiduje umieszczenie antyrakiet SM-3 na mobilnych środkach przenoszenia stacjonujących w bazach lotniczych USA w Niemczech i Turcji. Trzecia opcja to uzbrojenie mobilnych środków przenoszenia w tych samych bazach w antyrakiety kinetyczne, które byłyby naprowadzane na cel przy użyciu radarów w Azerbejdżanie i Katarze.
Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta", która poinformowała o raporcie, napisała, że dowodzi on, iż "po raz pierwszy oficjalnie rozpatruje się trzy alternatywy wobec znanego projektu Pentagonu".
Lehner podkreślił jednak, że Pentagon nie ma nic wspólnego z tym raportem. Dodał, że Biuro Budżetowe to agencja niezależna, a nie część Pentagonu. Autorzy raportu rozważają po prostu możliwe do zrealizowania technologie obrony rakietowej i proponują pewne potencjalne alternatywy, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi zamierzeniami. Rakiety na okrętach Aegis, o których jest mowa w raporcie, nie zostały jeszcze nawet zbudowane.
Tomasz Zalewski