Trwa ładowanie...

Pensje w BFG. Zdzisław Sokal zarabiał lepiej niż prezes NBP Adam Glapiński

69 204,11 zł – tyle miesięcznie zarabiał w 2018 roku prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal. Ten sam, który według prezesa Getin Banku Leszka Czarneckiego był kluczową osobą w układzie, jaki miał zaproponować mu Marek Chrzanowski, były szef KNF.

Pensje w BFG. Zdzisław Sokal zarabiał lepiej niż prezes NBP Adam GlapińskiŹródło: East News, fot: Maciej Łuczniewski
d1syw5x
d1syw5x

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja, która ma za zadanie dbać o nasze depozyty w bankach i SKOK-ach do kwoty 100 tys. euro. Gdyby któraś z instytucji miała problem, to środki do tej kwoty odzyskamy w ramach gwarancji.

O Funduszu i jego kierownictwie przez długi okres było słychać niewiele. Sytuacja się zmieniła po publikacji "Gazety Wyborczej”, która ujawniła rozmowę nagraną przez miliardera Leszka Czarneckiego z ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Według słów byłego szefa nadzoru Sokal miał być zwolennikiem przejęcia Getin Noble Banku za złotówkę. Chrzanowski nazwał to "planem Zdzisława”.

- Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść i za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych - mówi na taśmach Marek Chrzanowski. Były szef Komisji Nadzoru Finansowego ma dzisiaj prokuratorskie zarzuty, spędził dwa miesiące w areszcie. Sokal w kwietniu tego roku przestał być szefem BFG. Zastąpił go Mirosław Panek.

Zobacz także: Arłukowicz: PiS zlekceważył aferę w KNF. Komisja śledcza jest kwestią czasu.

Okazuje się, że jako prezes BFG zarabiał jeszcze lepiej niż prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak wynika z odpowiedzi na poselskie zapytanie w tej sprawie wysłane do zarządu BFG przez posła Krzysztofa Brejzę, miesięczne wynagrodzenie prezesa Sokala wynosiło 69 204,11 zł. Pensja zawiera również premie i nagrody. Wiceprezes Funduszu Krzysztof Broda zarabiał 50 669,13 zł miesięcznie, a członek zarządu Tomasz Obal 46 172,90 zł miesięcznie. Dla porównania Glapiński zarabiał w 2018 roku średnio 63 531 zł miesięcznie.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Ale nie tylko zarząd orzymał sowite wynagrodzenie. Również kadra dyrektorska nie mogła narzekać na zarobki. Przykład: 24 253,33 zł zarabiał miesięcznie dyrektor departamentu skarbu; 23 119,58 zł – dyrektor departamentu kadr; 22 678,23 zł – dyrektor departamentu informatyki; 20 446,07 zł – dyrektor biura zarządu. W ubiegłym roku było w BFG zatrudnionych 12 dyrektorów. Pensje również uwzględniają nagrody i premie.

d1syw5x

W piśmie sporządzonym przez posła Brejzę padło również pytanie o doradców zarządu. Fundusz jednak nie ujawnił ich nazwisk, ani nie podał ich pensji, argumentując, że nie pełnią oni funkcji publicznych. – Doradca prezesa odpowiada za merytoryczne doradztwo w sprawach i projektach wskazanych przez członków zarządu, przygotowując analizy i rekomendacje – czytamy w odpowiedzi sporządzonej przez prezesa Mirosława Panka. W ubiegłym roku w BFG było 3 doradców zarządu.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Przypomnijmy, jak ujawnił jakiś czas temu "Fakt”, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił w 2018 r. swoim pracownikom ponad 3,57 mln zł dodatków do pensji. Gazeta podkreślłaa, że o nagrodach decyduje rada BFG, w której zasiada także Martyna Wojciechowska, słynna dyrektor biura komunikacji w NBP. Najwięcej bonusów dostał właśnie szef BFG Zdzisław Sokal, który zgarnął dodatkowo 142 tys. zł nagród.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1syw5x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syw5x
Więcej tematów