Trwa ładowanie...
dxn16qa

Pensje w BFG. Zdzisław Sokal zarabiał lepiej niż prezes NBP Adam Glapiński

69 204,11 zł – tyle miesięcznie zarabiał w 2018 roku prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal. Ten sam, który według prezesa Getin Banku Leszka Czarneckiego był kluczową osobą w układzie, jaki miał zaproponować mu Marek Chrzanowski, były szef KNF.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były prezes BFG Zdzisław Sokal zarabiał 69 tysięcy złotych miesięcznie
Były prezes BFG Zdzisław Sokal zarabiał 69 tysięcy złotych miesięcznie (East News, Fot: Maciej Łuczniewski)
dxn16qa

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) to instytucja, która ma za zadanie dbać o nasze depozyty w bankach i SKOK-ach do kwoty 100 tys. euro. Gdyby któraś z instytucji miała problem, to środki do tej kwoty odzyskamy w ramach gwarancji.

O Funduszu i jego kierownictwie przez długi okres było słychać niewiele. Sytuacja się zmieniła po publikacji "Gazety Wyborczej”, która ujawniła rozmowę nagraną przez miliardera Leszka Czarneckiego z ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Według słów byłego szefa nadzoru Sokal miał być zwolennikiem przejęcia Getin Noble Banku za złotówkę. Chrzanowski nazwał to "planem Zdzisława”.

dxn16qa

- Między nami, to Zdzisław ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść i za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych - mówi na taśmach Marek Chrzanowski. Były szef Komisji Nadzoru Finansowego ma dzisiaj prokuratorskie zarzuty, spędził dwa miesiące w areszcie. Sokal w kwietniu tego roku przestał być szefem BFG. Zastąpił go Mirosław Panek.

Zobacz także: Arłukowicz: PiS zlekceważył aferę w KNF. Komisja śledcza jest kwestią czasu.

Okazuje się, że jako prezes BFG zarabiał jeszcze lepiej niż prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak wynika z odpowiedzi na poselskie zapytanie w tej sprawie wysłane do zarządu BFG przez posła Krzysztofa Brejzę, miesięczne wynagrodzenie prezesa Sokala wynosiło 69 204,11 zł. Pensja zawiera również premie i nagrody. Wiceprezes Funduszu Krzysztof Broda zarabiał 50 669,13 zł miesięcznie, a członek zarządu Tomasz Obal 46 172,90 zł miesięcznie. Dla porównania Glapiński zarabiał w 2018 roku średnio 63 531 zł miesięcznie.

dxn16qa
Archiwum prywatne
Podziel się

Ale nie tylko zarząd orzymał sowite wynagrodzenie. Również kadra dyrektorska nie mogła narzekać na zarobki. Przykład: 24 253,33 zł zarabiał miesięcznie dyrektor departamentu skarbu; 23 119,58 zł – dyrektor departamentu kadr; 22 678,23 zł – dyrektor departamentu informatyki; 20 446,07 zł – dyrektor biura zarządu. W ubiegłym roku było w BFG zatrudnionych 12 dyrektorów. Pensje również uwzględniają nagrody i premie.

W piśmie sporządzonym przez posła Brejzę padło również pytanie o doradców zarządu. Fundusz jednak nie ujawnił ich nazwisk, ani nie podał ich pensji, argumentując, że nie pełnią oni funkcji publicznych. – Doradca prezesa odpowiada za merytoryczne doradztwo w sprawach i projektach wskazanych przez członków zarządu, przygotowując analizy i rekomendacje – czytamy w odpowiedzi sporządzonej przez prezesa Mirosława Panka. W ubiegłym roku w BFG było 3 doradców zarządu.

Archiwum prywatne
Podziel się
dxn16qa

Przypomnijmy, jak ujawnił jakiś czas temu "Fakt”, Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił w 2018 r. swoim pracownikom ponad 3,57 mln zł dodatków do pensji. Gazeta podkreślłaa, że o nagrodach decyduje rada BFG, w której zasiada także Martyna Wojciechowska, słynna dyrektor biura komunikacji w NBP. Najwięcej bonusów dostał właśnie szef BFG Zdzisław Sokal, który zgarnął dodatkowo 142 tys. zł nagród.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

dxn16qa

dxn16qa
dxn16qa
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów