Pełny obraz II RP na Zamku Królewskim
Pełny obraz II Rzeczpospolitej ukazany
jest na wystawie "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności"
otwartej we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 90.
rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, powiedział, że wystawa jest "bardzo dobrze wkomponowana w obchody święta Niepodległości". Wystawa prezentuje nie tylko czas roku 1918, ale także tragiczny epilog II Rzeczpospolitej w końcu lat trzydziestych.
Według ministra, entuzjazm i radość jaka panowała w okresie odbudowy Polski po 1918 r. przypomina to, co się działo w III Rzeczpospolitej zaraz po 1989 r. Jednak, jak zaznaczył, "za szybko nam wygasły dobre intencje, taka bezinteresowność". Jak dodał, "trzeba do tych postaw wrócić, gdzie liczy się praca autentyczna i profesjonalna".
Jak ocenił były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, to jest wystawa prekursorska, ponieważ jak dotąd nie było wystawy poświęconej dokonaniom dwudziestolecia i opowiedzianej w sposób tak pełnowymiarowy. - Mamy tutaj pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego, reformę Grabskiego, ale także gospodarkę, sport, a nawet modę czy obyczaje - powiedział. Jego zdaniem, wystawa dowodzi, że należy ciągle budować i wspierać Muzeum Historii Polski.
- Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Jest tutaj kilka rzeczy, które dla mojego pokolenia są bardzo przejmujące np. przemówienie Józefa Becka z maja 1939 r., a poza tym wszystko tutaj jest zrobione w elegancki, estetyczny sposób - podkreślił Wiesław Chrzanowski. Jak dodał, wystawa ma ogromny walor edukacyjny dla młodzieży.
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Jan Żaryn powiedział, że wystawa zwraca uwagę "bogactwem informacji". Jego zdaniem, wystawę powinno się obejrzeć "co najmniej dwa, trzy razy, aby wszystko ogarnąć".
- Widać wyraźnie jak ta II Rzeczpospolita zdążyła strasznie dużo zrobić w te dwadzieścia lat swojego istnienia - powiedział Żaryn i dodał, że Polacy już wtedy byli dojrzałym, europejskim narodem.
- Interesująca jest m.in. sala dotycząca społeczeństwa polskiego II Rzeczpospolitej, która w fascynujący sposób pokazuje jego różnorodność etniczną, regionalną, wyznaniową - powiedział.
Na wystawę składają się odrębne ekspozycje: "Demokracja", "Religie", "Edukacja", "Miasto i wieś", "Kultura", "Infrastruktura, gospodarka i technika", "Styl życia" oraz "Dyplomacja".
Wystawa mieści się w 13 salach Zamku na powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Zwiedzający mogą oglądać oryginalne eksponaty, ale w nowoczesnej scenografii, w towarzystwie np. instalacji multimedialnych.
Wystawę, która potrwa do 10 lutego, przygotowało Muzeum Historii Polski.