PolskaPełnomocnik może podpisywać nasze deklaracje podatkowe

Pełnomocnik może podpisywać nasze deklaracje podatkowe

Pełnomocnik może podpisywać deklaracje za podatnika - taka zasada została wprowadzona do Ordynacji podatkowej od 2007 roku - przypomina "Gazeta Prawna".

22.01.2008 | aktual.: 22.01.2008 06:30

Niektóre urzędy skarbowe nie akceptują pełnomocnictw wystawionych przed tą datą i każą wystawiać nowe. Jak dowiedziała się gazeta, resort finansów uważa działania urzędników za absurdalne. Podobnego zdania są eksperci podatkowi.

Bardzo dobrze, że kwestia podpisywania deklaracji została wreszcie uregulowana. Pełnomocnicy występujący w imieniu swoich klientów mogą podpisywać za nich deklaracje. Muszą jednak posiadać pełnomocnictwo w tym zakresie. Ustawa wskazuje, że dokument ten składa się właściwemu organowi podatkowemu. Przepisy nie określają jednak terminu na jego złożenie.

Ważne więc są wszystkie pełnomocnictwa, także te złożone przed styczniem 2007 r. Byleby tylko dotyczyły podpisywania i oczywiście w międzyczasie nie zostały odwołane. Żadne przepisy bowiem nie spowodowały ich wygaśnięcia. Ich kwestionowanie przez niektóre urzędy skarbowe należy potraktować jak nadinterpretację prawa, powodującą dodatkowe utrudnienia dla podatnika - konstatuje "Gazeta Prawna". (PAP)

Obraz
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Funduszowe żłobki
Agnieszka Lewandowska
Komentarze (0)