Pęk pękł przed Sejmem
Bogdan Pęk (LPR) nie został wybrany przez Sejm do komisji śledczej badającej sprawę Rywina. Pęk był trzecim kandydatem LPR na członka komisji śledczej, po tym jak LPR cofnęła Bohdanowi Kopczyńskiemu poparcie i wykluczyła ze swoich szeregów. Ani Roman Giertych, ani Robert Strąk nie uzyskali wymaganego poparcia w Sejmie.
14.03.2003 | aktual.: 14.03.2003 12:41
Za powołaniem do komisji Pęka i odwołaniem Kopczyńskiego głosowało 127 posłów, przeciw było 204, a 55 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna, konieczna dla dokonania zmiany, wynosiła 194 głosy.
Przeciwko zmianie w składzie komisji śledczej głosowało 42 posłów PO, nikt nie był przeciw, 6 się wstrzymało, a 9 nie głosowało. Wśród niegłosujących byli Paweł Piskorski i Rafał Zagórny.
Pozostania Kopczyńskiego w komisji chciała też Unia Pracy; przeciwko członkostwu Pęka głosowało 10 posłów UP, jeden poseł był za. Szef komisji śledczej Tomasz Nałęcz wstrzymał się od głosu. Nie głosowało 3 posłów, m.in. wicepremier Marek Pol, choć też widziano go w Sejmie.
Przeciwko wejściu Pęka do komisji głosowało 6 z 8 posłów SKL (nie głosowało dwóch, wśród nich Krzysztof Oksiuta). Podobnie zachowało się koło PLD Romana Jagielińskiego - przeciw było 5 z sześciu posłów PLD - wszyscy uczestniczący w głosowaniu. Podobnie głosowało pięciu posłów niezrzeszonych - m.in. sam Kopczyński oraz Tomasz Mamiński. Nie głosował m.in. Witold Firak.
Za członkostwem Pęka w komisji byli - poza LPR - wszyscy uczestniczący w głosowaniu posłowie PiS (nie głosowało 5 posłów z tego klubu), 21 posłów PSL (przeciw był jedynie Jan Bury, 5 wstrzymało się od głosu, a 13 - m.in. wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski - nie głosowało).
Pęka poparła też Samoobrona - "za" głosowało 27 posłów z tego klubu, nikt nie był przeciw, 4 się wstrzymało, a 9 nie głosowało. Nie głosował m.in. szef Samoobrony Andrzej Lepper. (iza)