Trwa ładowanie...
29-09-2007 16:00

Pawlak przedstawił program wyborczy PSL "10x10"

Praca, zdrowie, wspólnota, edukacja, przesiębiorczość, samorządność, natura, bezpieczeństwo, praworządność i polska racja stanu - to filary programu wyborczego "10x10" PSL.

Pawlak przedstawił program wyborczy PSL "10x10"Źródło: PAP
d1y5gb6
d1y5gb6

To jest nakreślenie strategicznych kierunków działania dla parlamentu i rządu po to, aby tworzyć lepszą przyszłość dla naszego kraju. To jest postawienie na trzy obszary: aktywne społeczeństwo, sprawne instytucje i innowacyjną gospodarkę - powiedział Waldemar Pawlak.

Według programu, PSL chce promowania nowych form zatrudnienia, np. telepracy. Pomysłem partii są też premie podatkowe dla osób kształcących się, wsparcie dla lokalnych programów tworzenia miejsc pracy, a także promowanie eksportu, bo to - według Pawlaka - oznacza więcej miejsc pracy w kraju.

Wśród zagadnień związanych z naprawą systemu ochrony zdrowia pojawiła się m.in. promocja zdrowego stylu życia, zdrowej żywności i profilaktyki zdrowotnej. PSL chce obniżenia cen leków, zwiększenia poziomu finansowania ochrony zdrowia i zwiększenia wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Istotne miejsce w programie wyborczym ugrupowania zajmuje wsparcie rozwoju rodzin poprzez prorodzinny system podatkowy. Wspieranie młodych talentów, sportu i kultury jest - według Pawlaka - sposobem na to, by młodzi ludzie "nie emigrowali, często do podłej roboty wzbogacając inne kraje".

d1y5gb6

PSL zamierza się też zająć waloryzacją emerytur. Zdaniem Pawlaka, najstarsi Polacy są przez obecne władze zaniedbywani. Teraz na wojnę pieniądze są, a dla tych, którzy budowali Polskę -brakuje - mówił.

Według PSL, większe powinno być wsparcie organizacji pozarządowych, dlatego - uważa - zamiast 1 proc. przekazywanego przez podatników na organizacje pożytku publicznego, podatnicy powinni móc przekazywać na takie organizacje nawet 10%. To da ludziom szansę na decydowanie o przeznaczeniu ich pieniędzy z podatków - powiedział Pawlak.

Głównym celem w programie PSL dotyczącym edukacji jest wyrównanie szans w dostępie do wiedzy. Ma to się odbyć m.in. poprzez informatyzację szkół i gmin. Potrzebne jest wsparcie i pomoc dla nauczycieli i naukowców, opracowanie nowego systemu finansowania oświaty, promocja światowej wiedzy w języku polskim i przywrócenie szkolnictwa zawodowego - wymieniał prezes PSL.

Stronnictwo opowiada się za uproszczeniem procedur przy zakładaniu firm. PSL chce też wypłacania kapitału startowego dla młodych przedsiębiorców.

d1y5gb6

PSL apeluje też o prowadzenie "ekologicznej" kampanii wyborczej. Jeden billboard wyborczy to jedno drzewo. Zasadźmy więc drzewo za każdy wywieszony billboard - apelował Pawlak do kandydatów do parlamentu.

Ludowcy chcą utrzymania powszechnej służby wojskowej i wspierania organizacji pozarządowych "budujących poczucie bezpieczeństwa", takich jak OSP, GOPR, TOPR, PCK i harcerstwo.

Wśród priorytetów polityki międzynarodowej Pawlak wymienił budowanie dobrych relacji z sąsiadami i rozwój strategicznego partnerstwa z UE. Zdaniem prezesa PSL, liberałowie prowadzili politykę "pawia i papugi". W kraju byli pawiem, a za granicą papugą. Ta ekipa rządząca wstała z kolan i robi tak, że w kraju prowadzi politykę pawia, a zagranicą skunksa - powiedział Pawlak.

d1y5gb6

Konwencję wyborczą zakończyła prezentacja kandydatów do parlamentu startujących z wielkopolskich list PSL. Andrzej Grzyb przedstawił 83 kandydatów PSL do parlamentu w regionie, rekomendując ich jako "ludzi czynu i wielkopolskiej solidności". W konwencji bierze udział kilkuset członków i sympatyków partii.

Poznańską listę kandydatów PSL do Sejmu otworzy prof. Jerzy Smorawiński. Z Piły z pierwszym numerem wystartuje poseł ostatniej kadencji Stanisław Kalemba, z okręgu konińskiego - poseł Eugeniusz Grzeszczak, zaś z okręgu kalisko-leszczyńskiego - poseł Andrzej Grzyb.

d1y5gb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y5gb6
Więcej tematów