PolskaPawlak o rządzie: zamiast konfrontacji jest kooperacja

Pawlak o rządzie: zamiast konfrontacji jest kooperacja

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka osiągnięciem koalicyjnego rządu PO-PSL jest zmiana filozofii polityki "w kierunku kooperacji, a nie konfrontacji".

Pawlak o rządzie: zamiast konfrontacji jest kooperacja
Źródło zdjęć: © AFP

- Chcę przypomnieć atmosferę wyborów i roku 2007 r. kiedy była dramatyczna konfrontacja i wyniszczająca wojna, często o zastępcze tematy. Sprawa o zasadniczym znaczeniu dla naszego kraju to zmiana filozofii polityki w kierunku kooperacji, a nie konfrontacji - podkreślił Pawlak podsumowując rok działalności rządu Donalda Tuska.

Wicepremier dodał, że w różnych dziedzinach można wskazać konkretne działania rządu.

Według niego, w gospodarce należy zauważyć: zmniejszenie obciążeń administracyjnych, możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, wprowadzenie uproszczonego sposobu rozliczeń dla większej liczby przedsiębiorców i możliwość prowadzenia przez przedsiębiorców rachunków w różnych walutach.

Pawlak przypomniał, że rząd przygotował "Krajowy Program Reform" i "Polską Strategię Lizbońską na lata 2008 -2010".

Zdaniem wicepremiera polska gospodarka ma możliwość "wyjścia nie tylko obronną ręką, ale z sukcesem z zawirowań na rynkach globalnych", ale oprócz szans są także zagrożenia.

- Jeśli słyszymy zapowiedzi związków, które są w pewien sposób zaprzyjaźnione, żeby nie powiedzieć o bardziej zaawansowanej relacji politycznej z partiami opozycyjnymi, że będą przygotowywane protesty i konfrontacje, niewątpliwe może to być spore zagrożenie. To są działania, które w obecnych realiach mogą doprowadzić do poważnych problemów i kłopotów na polskim rynku - ocenił.

Zdaniem Pawlaka dzisiaj dla polskiej gospodarki istotne jest wzmocnienie kluczowych instytucji.

- W moim przekonaniu jest czas i moment, żeby dokapitalizować PKO BP i Bank Gospodarstwa Krajowego po to, aby utrzymać akcję kredytową dla małych, średnich firm i dla indywidualnych kredytobiorców pożyczek na budowę mieszkań i domów - podkreślił.

Jak dodał trzeba też utrzymać koniunkturę na rynku polskim, popyt krajowy i inwestycje, "bo to będzie determinowało szanse na wyjście naszego kraju dynamicznie z obecnej sytuacji".

W ocenie wicepremiera, nie chodzi o to, by rząd czy budżet angażował się będzie w konkretne przedsięwzięcia, ale o rozwiązania systemowe polegające na wzmocnieniu kluczowych dla rozwoju gospodarki instytucji, a w systemie bankowym jest to według niego PKO BP.

Waldemar Pawlak uczestniczył w Krakowie w zorganizowanych przez PSL obchodach 90. rocznicy odzyskania niepodległości i utworzenia Polskiej Komisji Likwidacyjnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)