Paweł Wypych kandydatem PiS na wiceprezydenta stolicy
Kandydujący na prezydenta Warszawy
Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) przedstawił program
polityki społecznej dla stolicy. Jak ocenił, sukces w tej
dziedzinie zależy m.in. od współpracy wszystkich instytucji
zajmujących się prowadzeniem polityki społecznej i organizacji
pozarządowych.
22.10.2006 | aktual.: 22.10.2006 20:29
Marcinkiewicz i jego współpracownicy rozdawali obecnym w jednym z praskich parku warszawiakom żółto-czerwone znaczki w kształcie kokardy. Przez 15 lat robiono wiele, aby zasupłać Warszawę. My zrobimy wszystko, aby jedynymi węzłami w stolicy były węzły komunikacyjne - zapowiedział kandydat na prezydenta miasta.
Przedstawił też swojego kandydata na wiceprezydenta ds. społecznych - Pawła Wypycha.
Warszawa jako stolica była, jest i będzie miastem o największym rozwarstwieniu społecznym. Będzie tu zawsze najwięcej bogactwa i najwięcej biedy - zauważył p.o. prezydenta na spotkaniu z Warszawiakami.
Marcinkiewicz podkreślił, że zaproponowany przez niego i Pawła Wypycha program społeczny obejmuje całość spraw związanych z polityką społeczną w Warszawie.
Będzie to z jednej strony zajęcie się sprawami osób starszych, m.in. poprzez centra aktywności seniora, poprzez specjalny program związany z parkami, program związany z domami opieki społecznej i ich filiami - wyliczał.
Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Marcinkiewicz deklarował chęć pomocy rodzinom - "od pomocy finansowej po pomoc różnego rodzaju pedagogiczną, psychologiczną i każdą inną". Jak podkreślił, chce w tym ściśle współpracować z organizacjami pozarządowymi.
Polityka społeczna zaproponowana przez Marcinkiewicza ma dotyczyć również dzieci i dorosłych "żyjących poza rodzinami". "W stosunku do dzieci chcemy postawić najpierw na budowę, rozbudowę rodzin zastępczych i na specjalnie wdrażany program aktywizacji zawodowej i usamodzielnienia dzieci żyjących poza rodzinami, wchodzących w dorosłe życie" - zadeklarował.
Chce on także z organizacjami pozarządowymi tworzyć miejsca, gdzie bezdomni mogliby się wyspać i pożywić. "Mamy przygotowany program aktywizacji osób bezdomnych, aby mogli oni wchodzić w normalne życie przez różne formy aktywności społecznej i zawodowej, mieszkania rotacyjne" - poinformował kandydat na prezydenta stolicy.
Marcinkiewicz podkreślił, że współautorem programu społecznego dla Warszawy jest Paweł Wypych.
Kreśląc zarysy planów swojej działalności Wypych zapowiedział, że chce zrealizować kilka projektów przekraczających okres jednej kadencji.
Jeden z nich to współpraca z prezesem organizacji pomocy niepełnosprawnym "Integracja" Piotrem Pawłowskim, nad programem "Warszawa bez barier 2013" - tłumaczył. W planach jest też uruchomienie w 2007 r. Centrum Integracji Osób Niepełnosprawnych, przeznaczonego także dla ludzi chorych psychicznie.
Będziemy też pamiętali, że Warszawa to nie tylko bogate centra, inwestorzy, ale i ludzie oczekujący pomocy - zapewniał Wypych.
Zauważył, że 5% warszawiaków to bezrobotni. To są albo ludzie mający długotrwałe problemy, albo nie chcący pracować, albo szukający lepszej pracy._ Ale z drugiej strony to jest 50 tys. ludzi, którzy szukają pracy i w znalezieniu jej trzeba im pomóc_- powiedział.
Wypych był wieloletnim warszawskim radnym. Był także dyrektorem Biura Polityki Społecznej miasta stołecznego Warszawy i wiceministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Marcinkiewicza, odpowiedzialnym m.in. za sprawy osób niepełnosprawnych.