Trwa ładowanie...

Paweł Adamowicz. Stefan W. poczytalny? Pełnomocnik rodziny: Nasze działania uzależniamy od końcowych wniosków

Paweł Adamowicz zginął w 2019 roku. Stefan W. mógł być poczytalny w chwili zabójstwa prezydenta Gdańska - to najnowsze doniesienia mediów. - Nasze dalsze działania uzależniamy od końcowych wniosków analizy biegłych - mówi Wirtualnej Polsce mecenas Jerzy Glanc, pełnomocnik rodziny Adamowicza.

Share
Paweł Adamowicz. Stefan W. poczytalny? Jest komentarz pełnomocnika rodziny
Paweł Adamowicz. Stefan W. poczytalny? Jest komentarz pełnomocnika rodzinyŹródło: East News, fot: Piotr Hukalo
d2y94pw

Jak chwilę po godzinie 11 w piątek poinformował reporter RMF FM, Stefan W. w chwili zabójstwa Pawła Adamowicza "nie był niepoczytalny". "Drugi zespół biegłych uznał, że poczytalność Stefana W. była w znacznym stopniu ograniczona. Oznacza to, że nie można mówić o całkowitej niezdolności podejrzanego do pokierowania postępowaniem i rozpoznania znaczenia jego działania" - ustaliła rozgłośnia. Morderca może przez to stanąć przed sądem i trafić do więzienia.

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Stefan W. poczytalny? Pełnomocnik rodziny zabiera głos

O dokument, który przygotowała druga już grupa biegłych, zapytaliśmy mecenasa Jerzego Glanca, pełnomocnika rodziny zamordowanego Pawła Adamowicza.

- Otrzymaliśmy informację, która była sporządzona przez drugą grupę biegłych. Jest to obszerny materiał i dotyczy bardzo delikatnej materii. Na ten moment nie możemy przedstawić informacji o tym, jakie są końcowe wnioski analizy - podkreślił w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zbigniew Rau i "egzotyczne poglądy". Ostra krytyka ze strony posłanki KO

Zabójstwo Pawła Adamowicza. "Nasze działania uzależniamy od analizy"

- Nasze dalsze działania uzależniamy od końcowych wniosków analizy biegłych - odrzekł Glanc, pytany o dalsze kroki prawne rodziny Adamowicza.

d2y94pw

Mecenas przypomniał, że pierwszej opinii biegłych zarzucono uchybienia i braki, które uniemożliwiły jednoznaczną ocenę stanu psychicznego Stefana W. - Na skutek naszych zastrzeżeń powołano nowy zespół biegłych i to ich dokument właśnie analizujemy - mówił pełnomocnik rodziny Pawła Adamowicza.

- Potrzebujemy czasu. To nie jest lekka lektura, zawiera wiele szczegółowych terminów, również z zakresu medycyny. Musimy te kilkaset stron przeanalizować. Potrzebne będą też konsultacje. Po nich sprecyzujemy, czy wniesiemy o uzupełnienie w sprawie, czy pozostanie ona w stanie obecnym - zaznaczył mecenas Jerzy Glanc.

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Jest komentarz obrońcy

Do sprawy odniósł się także obrońca Stefana W. - Pierwsza opinia była taka, że biegli nie są w stanie się wypowiedzieć, konieczna jest obserwacja. Potem była obserwacja sądowo-psychiatryczna i po niej była opinia, po której stwierdzono, że podejrzany jest niepoczytalny - mówił na antenie TVN24 Artur Kotulski.

Jak podkreślił, wiele zależy od decyzji prokuratury. - Teraz jest kolejna opinia, że poczytalność podejrzanego w chwili popełnienia czynu była w znacznym stopniu ograniczona. Zobaczymy, czy to się utrzyma - zaznaczył Kotulski.

d2y94pw

Stefan W. poczytalny? Niejasna odpowiedź prokuratury

Głos w sprawie zabrała także prokuratura. - W każdej sprawie, w której wydawana jest opinia na temat poczytalności podejrzanego i pada stwierdzenie, że "podejrzany poczytalność ma ograniczoną", to w przypadku skierowania sprawy do sądu czy wyrokowaniu może to mieć wpływ na wymiar kary - mówiła w TVN24 Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Prezydent Gdańska wszedł na scenę na chwilę przed tradycyjnym "światełkiem do nieba". Chwilę później Stefan W. wbiegł na scenę, na której stał Adamowicz i zadał mu śmiertelne ciosy nożem. Ranny samorządowiec trafił do pobliskiego szpitala, jednak po kilkudziesięciu godzinach zmarł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y94pw

Podziel się opinią

Share
d2y94pw
d2y94pw
Więcej tematów