Patriotyczny szlak Giertycha
Miejsca, które krzewią uczucia narodowej
dumy oraz święte miejsca polskiej demokracji: to propozycje tras
edukacyjnych dla młodzieży zalecane przez ministrów - edukacji
Romana Giertycha i kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Obaj
szefowie resortów mają wspólny cel: wychowanie patriotyczne
młodych Polaków - pisze "Dziennik".
Minister Giertych już kilka tygodni temu zapowiedział stworzenie programu wycieczek szkolnych do miejsc szczególnie związanych z historią Polski. "Dziennik" dotarł do wstępnych założeń tego programu.
Ma on działać tak: resort przygotowuje listę miejsc, które młody Polak odwiedzić powinien, spis trafia do szkół i to właśnie z niego nauczyciel ma wybrać miejscowość, do której zabierze uczniów. Na miejscu wycieczkę ma oprowadzać wykwalifikowany przewodnik pedagog, których wykształci Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Część kosztów związanych z wyjazdem uczniów pokryje MEN. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 20 mln zł.
Chciałbym, aby każdy z uczniów odwiedził przynajmniej jedno z zaproponowanych miejsc: Kraków, Częstochowę, Oświęcim, czy Gdańsk - mówi Giertych. Minister chciałby, aby w przyszłości wycieczki z polskimi uczniami trafiały także do Lwowa i Wilna. Już wkrótce będę na ten temat rozmawiał z ambasadorami Litwy i Ukrainy - mówi.
Giertych nie wyklucza również stworzenia systemu stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów, dzięki któremu mogliby odwiedzać miejsca ściśle związane z historią Polski, ale odległe od niej, takie na przykład jak Monte Cassino. (PAP)