Trwa ładowanie...

Patriarcha Cyryl spotkał się z Fidelem Castro

• Patriarcha moskiewski Cyryl spotkał się w sobotę w Hawanie z 89-letnim byłym przywódcą i prezydentem Kuby Fidelem Castro
• O spotkaniu poinformował sekretarz prasowy patriarchy Aleksandr Wołkow
• Według Wolkowa omówiono "problemy dotyczące stosunków międzynarodowych"

Share
Patriarcha Cyryl spotkał się z Fidelem Castro
Źródło: PAP/EPA, Fot: Alejandro Ernesto
d2a100y

Spotkanie odbyło się w domu Castro i trwało ponad godzinę. Jak powiedział Wołkow, Castro podczas rozmowy podkreślił "ważność spotkania z papieżem".

Według Wołkowa patriarcha Cyryl podziękował Castro za to, że prawosławna społeczność na Kubie już od wielu lat ma swoją świątynię. Chodzi o świątynię Ikony Matki Bożej, z której inicjatywą budowy wystąpił przed laty sam Castro.

d2a100y

Spotkanie Cyryla i Franciszka

Na lotnisku w stolicy Kuby Hawanie odbyło się pierwsze, historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się na powitanie i patrzyli sobie w oczy. Następnie pocałowali się w policzki.

- Nareszcie - powiedział papież Franciszek, witając się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Następnie papież dodał: - Jesteśmy braćmi.

Cyryl zauważył zaś: - Od teraz jest łatwiej.

Papież odpowiedział mu: - To jasne, że to jest wola Boga.

d2a100y

Patriarcha Cyryl powiedział papieżowi, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań.

Na początku rozmowy, która była transmitowana, Cyryl zapytał Franciszka po rosyjsku: "Jak minął lot?". Papież odpowiedział po hiszpańsku: "Bardzo dobrze".

Usiedli obok siebie i kontynuowali rozmowę, uśmiechając się do siebie. W pierwszych komentarzach zwraca się uwagę na serdeczny klimat przełomowego spotkania.

Zobacz także: Historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

d2a100y

Podziel się opinią

Share
d2a100y
d2a100y
Więcej tematów