Pastuszkowie z Fatimy nie będą kanonizowani?
Prefekt watykańskiej kongregacji do spraw świętych, kardynał Jose Saraiva Martins powiedział, że proces kanonizacji pastuszków z Fatimy, którzy byli w 1917 r. świadkami objawienia się Matki Bożej, zostanie odroczony do czasu uzyskania świadectw dotyczących cudownych uzdrowień, jakie się im przypisuje.
W przypadku, gdyby do Rzymu nie dotarły nowe dowody, sprawa (kanonizacji) pastuszków nie zostanie sparaliżowana, ale jednak wstrzymana - oświadczył portugalski kardynał. Nawiązywał do faktu, że lekarze pracujący dla Watykanu nie stwierdzili na razie, iż uzdrowienie, jakiego dokonało rodzeństwo Jacinta i Francisco Marto, jest niewytłumaczalne z punktu widzenia obecnych osiągnięć medycznych.
Saraiva Martins powiedział w czasie swego wystąpienia na kongresie "Fatima i wiek XXI", że lekarze watykańscy "mają pewne trudności, aby stwierdzić, że ta kuracja jest niewytłumaczalna w świetle współczesnej medycyny".
Dokumentacja, jakiej dostarczono dotąd kongregacji ds. świętych nie zawiera wszystkich elementów medycznych nieodzownych do oceny wydarzeń.
Proces kanonizacji rodzeństwa Marto rozpoczęto po rzekomym cudownym uzdrowieniu dziecka chorego na cukrzycę. Jego matka opowiedziała, jak w maju 2000 roku, podczas uroczystości beatyfikacji rodzeństwa Francisco i Jacinty, prosiła o ich wstawiennictwo dla uzdrowienia jej dziecka.
Kardynał przypomniał, że istnieją dwa typy cukrzycy i tylko jeden z nich jest nieuleczalny, tymczasem informacje posiadane przez Watykan nie wyjaśniają, o który chodziło.
Oby promotorzy sprawy kanonizacji dostarczyli nam nowych dowodów, które zawierałyby elementy pozwalające rozproszyć wątpliwości lekarzy - powiedział kard. Saravia Martins w związku z obchodami 90. rocznicy fatimskich objawień.
Najświętsza Panienka objawiała się rodzeństwu i ich kuzynce Lucii każdego trzynastego przez sześć kolejnych miesięcy od maja 1917 roku i odkryła przed nimi trzy tajemnice.
Dwie pierwsze zapowiadały koniec I wojny światowej, wybuch II wojny światowej i przedwczesną śmierć Francisco i Jacinty, którzy zmarli w czasie epidemii grypy w latach 1919-1920. Lucia, która wstąpiła do zakonu, zmarła w wieku 97 lat w 2005 roku.
Trzecia tajemnica fatimska, według tego, co ujawniła Stolica Apostolska, była związana z zamachem, jakiego dokonano na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra w dniu 13 maja 1981 roku.