Pastusiak: parlamenty dwuizbowe wpływają na jakość prawa
Na świecie senaty uważa się za potrzebne, a parlamenty dwuizbowe za bardziej reprezentatywne dla demokracji i społeczeństwa oraz wpływające na jakość stanowionego prawa - uważa marszałek Login Pastusiak. W piątek mija 15. rocznica pierwszego posiedzenia izby w III Rzeczpospolitej.
Marszałek Pastusiak, który był gościem "Sygnałów Dnia" w I Programie Polskiego Radia przypomniał, że pojawiają się różne propozycje na temat przyszłości Senatu w Polsce, łącznie z postulatem całkowitej jego likwidacji. Marszałek zwrócił uwagę, że pomiędzy likwidacją a utrzymaniem w obecnej formie jest dużo możliwych kompozycji składu Senatu, między innymi - jak to bywa w innych państwach - jako reprezentacja regionów lub grup zawodowych.
Longin Pastusiak zaznaczył, że prezydent Aleksander Kwaśniewski złożył projekt nowej ordynacji wyborczej do Senatu. Prezydent proponuje, aby okręgi w tych wyborach były jednomandatowe, a nie - tak jak obecnie - wielomandatowe. Marszałek stwierdził, że koncepcja ta spotkała się z poparciem wśród senatorów, jednak czekają oni na decyzję Sejmu.
Gość "Sygnałów Dnia" przyznał, że Senat traktuje się jako "polisę ubezpieczeniową" dla koalicji rządzącej. Dodał, że z Senatem koalicja rządowa czuje się pewniej. Przypomniał jednak, że postanowienia izby i tak muszą być zaakceptowane przez Sejm.
Marszałek podkreślił, że tylko w obecnej kadencji dzięki Senatowi uniknięto w procesie legislacyjnym ponad 4 tysięcy błędów. "Przyczyniliśmy się do poprawy jakości ustaw" - stwierdził Longin Pastusiak dodając, że życzyłby Senatowi, aby miał wiekszą inicjatywę ustawodawczą.