Pasażerowie zaskoczeni - nie ma chaosu na kolei
Na największym dworcu kolejowym w Warszawie nie było zamieszania w związku ze zmianą rozkładu jazdy pociągów. O zmianach pasażerowie są informowani m.in. za pośrednictwem plakatów i komunikatów megafonowych. Po 6.00 rano Dworzec Centralny wizytował minister transportu Sławomir Nowak. Na swoim mikroblogu napisał: "Pierwsze 6 godzin nowego rozkładu bez zakłóceń".
Pasażerowie w większości nie narzekają, choć bez niespodzianek się nie obeszło. Dotyczą one sprzedaży biletów na dziś na pociągi, które nie kursują w weekendy. Podróżnym doskwiera także zmniejszona liczba składów.
Najwięcej zmian w rozkładach jazdy pociągów dotyczy województw: wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego oraz łódzkiego.
Przewoźnicy, aby uniknąć bałaganu sprzed roku, już tydzień wcześniej zawiesili na dworcach nowe rozkłady jazdy. Informacje o zmianach były też dostępne na stronie internetowej PKP. Zamieszczono tam także informacje, że PKP, przygotowując nowy rozkład, wzięło pod uwagę remonty i modernizacje sieci kolejowej.
I tak w związku z nowym rozkładem jazdy pociągów w Łódzkiem na tory wyjeżdżać będzie 214 składów spółki Przewozy Regionalne, czyli o 20 mniej na dobę niż dotychczas. Zmniejszenie liczby kursujących pociągów jest m.in. wynikiem wydłużenia tras niektórych składów. W nowym rozkładzie jazdy pojawi się natomiast kilka nowych połączeń. Jednym z nich jest połączenie z Łodzi do Kłodzka.
W nowym rozkładzie jazdy pociągów na terenie Małopolski znalazło się 79 połączeń regionalnych, czyli o 30 mniej, niż dotychczas. Zlikwidowane zostały niektóre połączenia m.in. do Tarnowa, Oświęcimia i Katowic. Na terenie obsługiwanym przez Małopolski Zakład PR przewidziano kursowanie 279 pociągów regionalnych objętych dofinansowaniem przez samorząd województwa małopolskiego.
Nowy rozkład jazdy pociągów nie spowoduje dużych zmian w kursowaniu pociągów Przewozów Regionalnych, PKP SKM Trójmiasto i PKP Intercity w woj. pomorskim. Przewoźnicy obsługujący połączenia na Pomorzu tłumaczą, że zmiany w rozkładzie są niewielkie ze względu na prowadzoną modernizację linii kolejowej Warszawa-Gdynia. Na Dolnym Śląsku regionalni przewoźnicy wprowadzili dziesięć nowych połączeń. Połączenia Przewozów Regionalnych - największego przewoźnika w regionie - będzie obsługiwać 321 pociągów.
W woj. wielkopolskim w nowym rozkładzie jazdy znalazło się prawie 40 nowych połączeń. Ogółem w Wielkopolsce będzie kursowało dziennie 545 pociągów.