Trwa ładowanie...
d4jq7nc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament Ukrainy chce zwrócić się do prezydenta Poroszenki o wprowadzenie stanu wojennego

Ukraiński parlament powołał komisję śledczą do zbadania wydarzeń w Iłowajsku koło Doniecka na wschodzie kraju, gdzie w ub. tygodniu żołnierze sił rządowych przez kilka dni wyrywali się z okrążenia rebeliantów i oddziałów armii Federacji Rosyjskiej. Posłowie zapowiedzieli też, że na następnym posiedzeniu przyjmą uchwałę, w której zwrócą się o wprowadzenie stanu wojennego do prezydenta Petra Poroszenki. Posiedzenie to może odbyć się w przyszły wtorek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Ukrainy chce zwrócić się do prezydenta Poroszenki o wprowadzenie stanu wojennego
(PAP/EPA, Fot: Roman Pilipey)
d4jq7nc

Komisję powołano na zamkniętym posiedzeniu Rady Najwyższej, w trakcie którego deputowani zbierali także podpisy pod postulatem wprowadzenia stanu wojennego we wschodnich obwodach, gdzie trwają walki.

Wcześniej w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył, że władze wojskowe ustalają straty poniesione w Iłowajsku, gdzie w ostatnich dniach sierpnia oddziały ochotnicze Ukrainy zostały otoczone i rozbite przez przeciwnika. Zapowiedział, że gdy tylko dane te zostaną zebrane, będą przedstawione opinii publicznej.

W środę przedstawiciel ukraińskiej armii Mychajło Łohwynow poinformował, że do Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy przewieziono ciała 87 ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w tzw. kotle iłowajskim.

d4jq7nc

W poniedziałek ukraiński generał rezerwy i szef Centrum Wymiany Jeńców w Kijowie Wołodymyr Ruban podał, że m.in. po bojach pod Iłowajskiem do niewoli trafiło aż 680 ukraińskich żołnierzy.

Siły ukraińskie w Iłowajsku zostały okrążone przez prorosyjskich rebeliantów i wojska Federacji Rosyjskiej. Kilka ochotniczych batalionów zdołało wyrwać się z kotła, jednak poniosły one ogromne straty. Władze nie ujawniają ich wielkości i mówią, że dane na temat zabitych i rannych zostaną opublikowane po zakończeniu operacji antyterrorystycznej. Media piszą, że w Iłowajsku mogły zginąć setki ludzi.

d4jq7nc

Podziel się opinią

Share

d4jq7nc

d4jq7nc
Więcej tematów