Trwa ładowanie...
d28aofo
d28aofo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Parlament Słowenii zaaprobował małżeństwa homoseksualne

Parlament Słowenii uchwalił wieczorem ustawę, w pełni zrównującą w prawach związki homoseksualne z tradycyjnymi małżeństwami. Dotyczy to także prawa do adopcji dzieci. Pary homoseksualne będą mogły zawierać małżeństwa cywilne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d28aofo

Projekt nowelizacji odnośnej ustawy, wniesiony przez opozycyjną Zjednoczoną Lewicę, uzyskał szerokie poparcie zwłaszcza partii lewicowych i liberalnych. Małżeństwo zostało zdefiniowane jako związek dwóch osób, bez względu na ich płeć. Przeciwko równouprawnieniu par homoseksualnych ostro protestowała konserwatywna opozycja, Kościół katolicki i konserwatywne inicjatywy obywatelskie.

Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zapowiadają referendum w tej sprawie. Według agencji APA musieliby zebrać w tym celu 40 tysięcy podpisów, natomiast Reuters zwraca uwagę, że znowelizowane w 2013 roku przepisy o referendach wykluczają plebiscyty w sprawach praw człowieka. Niespełna trzy lata temu Słoweńcy odrzucili w referendum małżeństwa homoseksualne.

Austriacka agencja APA zwraca uwagę, że Słowenia jest pierwszym krajem postkomunistycznym, który wprowadza małżeństwa homoseksualne. - Znosząc systematyczną dyskryminację par homoseksualnych Słowenia robi krok w kierunku prawdziwie tolerancyjnego i inkluzywnego społeczeństwa - podkreślali po głosowaniu przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy.

Minister ds. rodziny Anja Kopacz Mrak zaakcentowała, że nowelizacja nikomu niczego nie odbiera, a przyznaje parom homoseksualnym prawa i obowiązki wynikające z zawarcia małżeństwa.

d28aofo

Podziel się opinią

Share

d28aofo

d28aofo
Więcej tematów