Trwa ładowanie...
dv9l44x
19-09-2006 16:15

Parlament poparł Janukowycza w sprawie NATO

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) poparła stanowisko premiera Wiktora Janukowycza, który ogłosił w
ubiegłym tygodniu w Brukseli, że jego kraj nie jest jeszcze gotów
do przyłączenia się do Planu Działań na Rzecz Członkostwa w NATO.

dv9l44x
dv9l44x

Postanowienie w tej sprawie poparło 242 deputowanych (w 450-osobowym parlamencie) - kluby parlamentarne Partii Regionów Ukrainy (Janukowycz jest jej przewodniczącym), socjalistów i komunistów - poinformowała agencja "Interfax-Ukraina".

Janukowycz oświadczył w ubiegły czwartek w Brukseli, że jego kraj nie przystąpi w tym roku do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (ang. MAP). Odłożenie starań o członkostwo Janukowycz uzasadniał bardzo małym poparciem społecznym dla przystąpienia do Sojuszu. "Od 12 do 25%" poparcia, jakie notuje się wśród Ukraińców dla tej idei, to "przecież za mało" - mówił ukraiński premier.

Zgodnie postanowieniem Rady Najwyższej dalsze działania Ukrainy na rzecz przystąpienia do NATO będą się odbywać "wyłącznie z poszanowaniem woli narodu ukraińskiego". Deputowani zobowiązali jednocześnie rząd do kontynuacji polityki nadrzędności prawa, przestrzegania praw człowieka i wzmacniania demokracji.

Parlament uważa ponadto, że Rada Ministrów powinna "sprzyjać rozpowszechnianiu obiektywnej informacji na temat roli NATO w świecie współczesnym".

dv9l44x

Brukselskie oświadczenie Janukowycza wywołało konsternację zarówno w Kijowie, jak i za granicą. Skrytykował je znany z prozachodnich poglądów prezydent Wiktor Juszczenko, a także popierający go politycy.

Przypominali oni Janukowyczowi, że dążenie do członkostwa Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej było jednym z punktów podpisanego w sierpniu Uniwersału Jedności Narodowej. Od przyjęcia jego zapisów Juszczenko uzależniał swą zgodę na mianowanie Janukowycza premierem.

Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji Borysa Tarasiuka oświadczenie Janukowycza będzie miało wpływ wyłącznie na dążenia Ukrainy do NATO w krótkiej perspektywie, jednak nie doprowadzi do zmiany długookresowych planów w tej dziedzinie.

W opublikowanej we wtorek rozmowie z gazetą "Izwiestia w Ukrainie" Tarasiuk przypomniał, że zgodnie z ukraińską konstytucją polityka zagraniczna państwa leży w kompetencjach prezydenta, a nie premiera i rządu.

Jeśli rząd w osobie premiera nie zechce realizować tej polityki, prezydent ma instrumenty konstytucyjne, za pomocą których może łatwo to (te przeszkody) pokonać - oświadczył Tarasiuk.

Jarosław Junko

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj