Trwa ładowanie...
d3y57h1
03-06-2004 14:20

Parlament Europejski - przed wyborami 13 czerwca

W związku z zapowiedzianymi na 13 czerwca
wyborami do Parlamentu Europejskiego przekazujemy podstawowe
informacje dotyczące tej unijnej instytucji. Dziś o historii Parlamentu Europejskiego.

d3y57h1
d3y57h1

W 1957 r. na mocy Umowy w sprawie wspólnych instytucji, która weszła w życie 1 stycznia 1958 r., Zgromadzenie Parlamentarne Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) połączono ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Euroatomu i ze Wspólnym Zgromadzeniem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). W wyniku scalenia powstało Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które w 1962 r. zmieniło nazwę na Parlament Europejski.

Zgodnie ze sformułowaniem Traktatu Rzymskiego z 1957 roku, parlament ten reprezentuje "narody państw zespolonych we Wspólnocie Europejskiej".

Do czasu rozszerzenia UE z 15 do 25 państw, w procesie integracji uczestniczyło ok. 375 milionów obywateli za pośrednictwem swoich 626 przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Teraz Unia liczy 454 milionów obywateli, a liczba europarlamentarzystów wzrosła do 732.

Pod koniec minionej kadencji w europarlamencie zajętych było aż 788 foteli. Zasiadali w nich, obok przedstawicieli 15 "starych" krajów członkowskich, parlamentarzyści nowej 10. (najpierw w charakterze obserwatorów, a po 1 maja 2004 - jako deputowani). Jednak, zgodnie z zapisami Traktatu Nicejskiego (grudzień 2000), po czerwcowych wyborach w nowym składzie PE znajdzie się tylko 732 przedstawicieli rozszerzonej Unii.

d3y57h1

Do 1979 r. deputowanych do PE desygnowały spośród swoich członków parlamenty państw członkowskich Wspólnot, które poprzedzały utworzenie Unii Europejskiej. Sprawowali oni podwójny mandat przedstawicielski.

Pierwsze bezpośrednie wybory do PE odbyły się w czerwcu 1979 roku, 34 lata po zakończeniu II wojny światowej. Obywatele wrogich sobie wcześniej państw Europy wybrali członków wspólnego parlamentu. Od tego czasu, co pięć lat, wybierają oni swoich eurodeputowanych w wyborach bezpośrednich i powszechnych.

Kolejne traktaty - zwłaszcza ten z Maastricht (1992) i Amsterdamu (1997) - zwiększały wpływ i rozszerzały zakres jego uprawnień. Z ciała doradczego Parlament Europejski przekształcił się stopniowo w parlament legislacyjny, z władzą coraz bardziej podobną do tej, jaką mają parlamenty narodowe.

Analitycy przewidują, że tendencja rozszerzania kompetencji Parlamentu Europejskiego będzie się utrzymywać.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj