Trwa ładowanie...
d4hzj3l

Parlament Europejski chce od Polski przyspieszenia

Parlament Europejski zaapelował do Polski, by nie zmarnowała szansy, jaką otworzył szczyt Unii Europejskiej w Goeteborgu i przyspieszyła przygotowania do członkostwa.

d4hzj3l
d4hzj3l

Biorąc pod uwagę ustalenia szczytu w Goeteborgu, Parlament Europejski wzywa Polskę, by przyspieszyła skuteczne realizowanie ustawodawstwa wspólnotowego - głosi projekt rezolucji Parlamentu, opublikowany w poniedziałek. Dokument ma zostać poddany pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego po wakacjach letnich.

Podczas zakończonego w sobotę szczytu UE wypracowano zobowiązanie, że kandydaci, którzy będą gotowi, mogą zakończyć negocjacje członkowskie przed końcem 2002 r. i przystąpić do Unii w 2004 r.

Rezolucja PE wytyka Polakom powolność w modernizowaniu struktur rolnych i zachęca rząd do ustępstw w negocjacjach z Unią. Zdaniem eurodeputowanych Polska powinna zrezygnować np. z ubiegania się o 18-letni okres ochronny na sprzedaż obcokrajowcom ziemi rolniczej i o 5-letni okres na sprzedaż ziemi pod inwestycje.

Zdaniem europarlamentarzystów jednym z największych powodów sporów od początku negocjacji z Polską są specjalne strefy ekonomiczne (SSE) - raje podatkowe dla inwestorów, które działają wbrew prawu Unii i które Polska chce utrzymać do 2017 r.

d4hzj3l

Eurodeputowani wezwali Polskę i rządy państw Piętnastki do kompromisowego rozwiązania sprawy dopłat bezpośrednich dla polskich rolników na bazie propozycji "phasing out", zgłoszonej przez komisarza ds. rolnictwa Franza Fischlera. System "phasing out" (rozłożenia w czasie) przewiduje, że wraz z uzyskaniem członkostwa, Polska otrzyma część przysługujących jej teoretycznie dopłat rolnych i że z czasem będą one rosnąć. (and)

d4hzj3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hzj3l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj