Parlament Danii zatwierdził Traktat Lizboński
Duński parlament zatwierdził ogromną większością głosów traktat reformujący Unię Europejską, zwany Traktatem Lizbońskim.
Duńscy deputowani zaaprobowali traktat stosunkiem głosów 90 do 25 w 179-osobowym parlamencie. Nieobecnych było 64 posłów. Zgodnie z przewidywaniami przedstawiciele dwóch eurosceptycznych partii głosowali przeciwko, a pozostałe partie były za traktatem.
Traktat zatwierdził też Bundestag, izba niższa niemieckiego parlamentu. Dzień wcześniej za traktatem opowiedział się też parlament Portugalii.
Traktat ma wejść w życie zgodnie z planem 1 stycznia 2009 roku po ratyfikacji przez 27 państw Unii Europejskiej.
Jedynym państwem unijnym, w którym w sprawie ratyfikacji zostanie przeprowadzone referendum, jest Irlandia. Irlandczycy mają się wypowiedzieć w czerwcu. Irlandia wywołała kryzys w UE, odrzucając w 2001 roku w referendum Traktat z Nicei. Przyjęła go w drugim referendum w 2002 roku.
Główne postanowienia Traktatu Lizbońskiego - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.