Park i skwer w Zakopanem noszą imiona prezydentów
Park i skwer w Zakopanem zyskały imiona Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W ten sposób radni Zakopanego uczcili zbliżającą się pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W liście skierowanym na uroczystą sesję rady miasta Zakopanego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podziękował w imieniu swoim i swojej matki za nadanie imienia Lecha Kaczyńskiego parkowi w Zakopanem.
- To uhonorowanie prezydenta jest niezwykle istotne, bo dotyczy miasta, które od wielu lat kieruje się zasadami szczególnie bliskimi mojemu bratu i mnie osobiście: połączenie nowoczesności z poszanowaniem tradycji - napisał Kaczyński.
Prezes PiS podkreślił w swoim liście, że jego brat uważał propagowanie wzorca nowoczesności z tradycją za jeden z ważniejszych celów swojej prezydentury, dlatego - jak napisał - "uhonorowanie jego pamięci przez radnych jest ważnym potwierdzeniem aktualności tych zasad".
Jarosław Kaczyński napisał również, że zarówno mieszkańcy Zakopanego, jak i całego Podhala od lat dowodzą, że nie ma sukcesów, jeśli nie pamięta się o swojej przeszłości. - Bez tej pamięci naród staje się słabszy i niezdolny do sukcesu - napisał szef PiS.
Rozpoczynając uroczystą sesję, przewodniczący rady miasta Jerzy Zacharko przypomniał o tragicznych wydarzeniach sprzed roku. - Naszym obowiązkiem jest godne uczczenie poległych w służbie dla Rzeczypospolitej przedstawicieli państwa polskiego - powiedział Zacharko.
Przewodniczący rady miasta powiedział, że uhonorowanie pamięci Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego jest uzasadnione z powodu ich związków z Zakopanem.
Zacharko mówił, że prezydent Lech Kaczyński wspierał starania Zakopanego o organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, chętnie odwiedzał Tatry i miasto pod Giewontem, uczestnicząc w lokalnych wydarzeniach, między innymi w odsłonięciu pomnika Józefa Kurasia "Ognia" i jego podkomendnych poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950.
Zacharko przypomniał także, że ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem Zakopanego. - Wielokrotnie zaszczycił swoim uczestnictwem uroczystości i imprezy organizowane przez burmistrza i radę miasta - mówił szef rady miejskiej.
Uroczystą sesję rady poprzedził film prezentujący wizyty na Podhalu tragicznie zmarłych prezydentów oraz wspominający wszystkie ofiary smoleńskiej katastrofy. W trakcie obrad wygłoszono także referat o sowieckiej zbrodni katyńskiej.
Park w Zakopanem, któremu zostało nadane imię Lecha Kaczyńskiego, mieści się przy ulicy Kościuszki, naprzeciwko dworca autobusowego. Tam też znajduje się pomnik majora Józefa Kurasia "Ognia", który odsłonił Lech Kaczyński.
Miejscem upamiętniającym Ryszarda Kaczorowskiego został skwer przy ulicy Kościeliskiej naprzeciwko Starego Kościółka. Na skwerze tym rośnie Drzewo Wolności zasadzone przez dzieci 11 listopada 1918 r. na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Kaczorowski podczas swoich wizyt w Zakopanem składał kwiaty pod Drzewem Wolności.