Parafianie wyjechali za pracą
Za granicą pracuje ponad milion Polaków? Z
jednego 16-tysięcznego gdańskiego blokowiska wyjechało za granicę
tysiąc młodych - wyliczył proboszcz parafii na osiedlu Zaspa.
Księża w całym kraju podsumowali kolędę i są zaskoczeni skalą
zarobkowej emigracji Polaków - relacjonuje "Gazeta Wyborcza".
10.02.2006 | aktual.: 10.02.2006 06:24
Dane Ministerstwa Pracy za rok 2004 mówią o ok. 600 tysiącach rodaków legalnie zarobkujących w krajach Unii. - Wyjechało znacznie więcej- mówi Stanisław Szwed (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji pracy. - Masa Polaków ubyła z kraju. Osiedla robotnicze pustoszeją.
Zdaniem "Gazety Wyborczej", rzeczywistymi danymi dysponują księża, którzy właśnie podliczyli statystyki po kolędach. Podczas niedzielnej mszy proboszcz parafii Opatrzności Bożej w gdańskiej dzielnicy Zaspa ogłosił z ambony, że spośród 16 tysięcy parafian około tysiąca wyjechało do pracy - głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Zaspa to dzielnica wielkich bloków - dominują tu rodziny robotnicze. Kiedyś na Zaspie mieszkał Lech Wałęsa - informuje "Gazeta Wyborcza".
W innej gdańskiej dzielnicy - Morenie - ubyło ponad 300 młodych na 15 tysięcy wiernych.
Na Śląsku jest podobnie. Ksiądz Maciej Krajewski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju zwraca uwagę, że jeśli już wyjedzie jedna osoba z rodziny, to szybko ściąga do siebie najbliższych: - Ostatnio kolędowałem w 40 mieszkaniach i w pięciu ktoś pojechał do Anglii czy Irlandii. Albo nawet do hiszpańskich kopalni.
Urzędnicy, policjanci i naukowcy widzą to samo co księża. - Przez rok ubyło nam trzy tysiące zarejestrowanych bezrobotnych - mówi Ewa Dąbrowska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - A jednocześnie wiemy, że 2690 osób deklarowało nam chęć podjęcia pracy za granicą.
- Ostatnie badania wykazują, że na sto osób, których nie ma w domu, 42 wyjechały za granicę w celach zarobkowych- mówi prof. Janusz Czapiński, socjolog, współautor raportu "Diagnoza społeczna 2005". - W 2003 r. takie same badania wykazały 27 przypadków na sto. Można szacować, że w ciągu roku za granicą pracuje 1,2 mln rodaków. (PAP)