PolskaParada uliczna z okazji rocznicy Sierpnia `80

Parada uliczna z okazji rocznicy Sierpnia `80

Barwna parada uliczna w formie spektaklu
teatralnego rozpoczęła w sobotę w Gdańsku obchody 24. rocznicy
Sierpnia 80.

Uczestniczący w przemarszu aktorzy z dwóch teatrów amatorskich z Gdańska i Krakowa zainscenizowali najważniejsze epizody wydarzeń Sierpnia 80 w Gdańsku, od powołania komitetu strajkowego do podpisania umów między strajkującymi a stroną rządową.

Młodzi wykonawcy mieli na sobie stoczniowe kombinezony i kaski. Po chodniku toczyli puste blaszane beczki uderzając w nie różnymi przedmiotami. Na trasie przemarszu protestujący napotkali przedstawicieli komunistycznej władzy i milicję - usiłujących powstrzymać pochód.

Robotnicy skandowali hasła : "Chodźcie z nami", "Zbierzmy się pod bramą główną". Aktywiści PZPR odpowiadali na to: "Obywatele, nie dajcie się sprowokować", "Władza ludowa czuwa nad prawidłowym rozwojem umiłowanej ojczyzny".

Protestujący z kilkunastu taboretów utworzyli barykadę, a potem siedząc na nich w kółku zawiązali komitet strajkowy. Pojawiły się transparenty z postulatami: "Wolność słowa", "Obniżyć wiek emerytalny". Zawyły syreny i zapaliły się świece dymne.

Trzymając w rękach zielony obrus zainscenizowano negocjacje stoczniowców ze stroną rządową. W przerwach był odpoczynek na styropianie. Aktorzy na szczudłach trzymali w ręku czarne płótna z wymalowanym czerwonym sierpem i młotem jako symbolem groźby inwazji wojsk radzieckich na Polskę.

Happeningowej paradzie, która rozpoczęła się pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego a zakończyła na Długim Targu, przyglądał się tłum zaciekawionych turystów i mieszkańców. Szli w niej także przedstawiciele władz Gdańska oraz jeden z organizatorów sierpniowego zrywu robotników w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku - Jerzy Borowczak.

Na zakończenie spod sceny przy Fontannie Neptuna wypuszczono w niebo 1002 gołębie. 12-letnia Eliza Banasik z Gdańska zagrała na gitarze i zaśpiewała trzy pieśni barda "Solidarności" Jacka Kaczmarskiego. W finałowej części uroczystości zabrakło jednak zapowiadanego wcześniej Lecha Wałęsy.

W sobotę w Gdańsku rozpocznie się także czterodniowy przegląd filmów dokumentalnych pod hasłem "Nasz Sierpień - portrety". Publiczności pokazane zostaną m.in. dwa obrazy Andrzeja Titkowa - "Historia pewnego życia - Alina Pieńkowska" oraz "Na podobieństwo Jacka - szkic do portretu Jacka Kuronia".

W niedzielę natomiast przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zaplanowano koncert "Bardów Wolności" z udziałem m.in. Jana Pietrzaka i Ewy Dałkowskiej. Tego samego dnia na trasie Gdańsk-Sopot-Gdynia odbędzie się X Maraton Solidarności.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)