Para prezydencka przybyła do Tokio
Tuż po godzinie 9.00 czasu lokalnego (1.00 w nocy czasu polskiego) rozpoczęła się dwudniowa wizyta pary prezydenckiej w Tokio. Bronisław Komorowski spotka się m.in. z cesarzem Japonii Akihito. Część wizyty dotycząca spraw gospodarczych poświęcona będzie zamysłowi ogłoszenia partnerstwa strategicznego między oboma krajami.
- Wizyta ma aspekty polityczny, gospodarczy i kulturalny - mówił prezydent na briefingu na lotnisku tuż przed wylotem. - Obserwujemy z zainteresowaniem zbliżoną postawę Japonii i NATO, a także Japonii i Polski w sprawie konfliktu na Ukrainie.
Prezydent zwrócił także uwagę na kwestię stosunków gospodarczych naszego kraju z Japonią - to największy inwestor z krajów azjatyckich w Polsce. Dlatego zabrał ze sobą 50 przedstawicieli polskiego biznesu. Ma nadzieję, że dzięki nawiązanym przez nich nowym kontaktom, uda się zwiększyć polski eksport na rynki azjatyckie.
- Jest to fragment wcześniej przygotowanej strategii postępowania związany z potrzebą zbudowania mocnej pozycji Polski w Azji, szukania polskich szans gospodarczych, także poprzez nawiązywanie szczególnych relacji z najwyżej rozwiniętymi krajami świata spoza Europy - zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski.
Bronisław Komorowski zwrócił także uwagę, na zainteresowanie Japończyków naszą kulturą, zwłaszcza twórczością Fryderyka Chopina. Świadczy o tym chociażby zawsze liczna reprezentacja japońskich pianistów na organizowanych w Polsce konkursach chopinowskich.
Oficjalna część wizyty rozpocznie się w czwartek o godz. 16.30 (22.30 czasu polskiego). Prezydent i Pierwsza Dama spotkają się w Pałacu Cesarskim z Cesarzem i Cesarzową Japonii. Wieczorem odbędzie się ceremonia nadania polskich odznaczeń państwowych.
W piątek będzie rozmawiał z Przewodniczącym Izby Radców Parlamentu Japonii, a potem weźmie udział w inauguracji Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego.
Para prezydencka w piątek spotka się także ze studentami i kadrą profesorską Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych. Bronisław Komorowski będzie również przewodniczył wraz z japońskim premierem Shinzo Abe rozmowom plenarnym.
W piątek Anna Komorowska razem z żoną premiera Japonii złożą wizytę w sierocińcu Fukudenkai.
Komorowski ma już za sobą ponad 80 oficjalnych wizyt zagranicznych. W Japonii jest po raz pierwszy. W listopadzie 2014 roku jego wizyta w Kraju Kwitnącej Wiśni została odwołana w związku z kłopotami z systemem liczenia głosów podczas wyborów samorządowych. Jak tłumaczył na lotnisku w warszawie, podróż do Tokio nie jest elementem kampanii prezydenckiej, ale wykonywaniem obowiązków głowy państwa.